Druga prezentacja BeatIt z werblem Dixon w roli głównej
Jesienią prezentowaliśmy Wam zdjęcia z naszego testu, jaki przeszły cztery werble firmy Dixon. Pokazaliśmy Wam także pierwszy z tych instrumentów, czyli Dixon Artisan Chris Brady Snare. Bębniarki i Bębniarze! Czas podzielić się z Wami dalszymi efektami naszej pracy i opinią o sprzęcie, który otrzymaliśmy dzięki uprzejmości oficjalnego dystrybutora marki Dixon Drums w Polsce, firmy Soundtrade.
Na “drugi ogień” poszedł instrument o nieco skomplikowanym oznaczeniu Dixon Artisan PDSAR654NMDW. Jeśli jednak przyjrzeć się temu symbolowi troszkę dokładniej, to nie jest tak źle i sporo da się z tego wywnioskować. Na przykład “AR” to Artisan, liczba 65 oznacza głębokość werbla (6,5 cala), a cyfra 4 odnosi się do średnicy (14″), pod literami NM kryje się północnoamerykański klon (ang. North American maple), a za dwiema ostatnimi kryje się wykończenie w kolorze ciemnego orzecha (Dark Wallnut).
Odcięci od świata w poznańskim Perlazza Studio, pod czujnym okiem i uchem topowego producenta, inżyniera dźwięku i totalnego świra na punkcie bębnów, Przemka “Perły” Wejmanna, wysmażyliśmy dla Was obszerny test, który miał na celu zaprezentować ten werbel od każdej możliwej strony.
Na początek “słuchamy oczami”. Tak, jak w przypadku pozostałych instrumentów i ten werbel jest doskonale wykonany i nie ma mowy o najmniejszych niedociągnięciach w wyglądzie lakieru i chromowania, czy pracy śrub strojących i mechanizmu napinania sprężyn. Duża tabliczka znamionowa świetnie się prezentuje. Można bez wstydu pokazać się na największych i najbardziej prestiżowych scenach. Dobry wygląd to smaczna przystawka, jednak czas przejść do dania głównego, czyli sprawdzenia właściwości sonorystycznych instrumentu (lubimy czasem poudawać mądrzejszych niż jesteśmy) .
Film pokazuje następujące ustawienia:
- niski strój (D) – wprawki bez tłumienia oraz wprawki z wykorzystaniem tłumienia (żelki),
- średni strój (F#) – wprawki bez tłumienia oraz wprawki z wykorzystaniem tłumienia (żelki),
- wysoki strój (A) – wprawki bez tłumienia oraz wprawki z wykorzystaniem tłumienia (żelki),
- niski strój (D) – groove bez tłumienia oraz groove z wykorzystaniem tłumienia (żelki),
- średni strój (F#) – groove bez tłumienia oraz groove z wykorzystaniem tłumienia (żelki),
- wysoki strój (A) – groove bez tłumienia oraz groove z wykorzystaniem tłumienia (żelki),
- niski strój (D) – bez sprężyn
- średni strój (F#) – bez sprężyn
- wysoki strój (A) – bez sprężyn
- brzmienie samej obręczy (side stick) w strojeniu wysokim (A) oraz niskim (D).
Specyfikacja instrumentu wykorzystanego w prezentacji:
- model: Dixon Artisan PDSAR654NMDW
- wymiary: 14″ x 6,5″
- materiał: północnoamerykański klon (10 warstw sklejki + 4-warstwowy pierścień wzmacniający)
- grubość korpusu: 4,8 mm
- osprzęt: chrom
- obręcze: Power Hoops 2,3 mm
- lugi: dwustronne typu “tube”
- liczba śrub strojących: 10
- naciągi: Evans G1 Coated (uderzany), Evans SS Clear (rezonujący)
- wykończenie: Dark Walnut (ciemny orzech)
Dzięki tak szczegółowemu podejściu możecie wyrobić sobie własne zdanie o reakcjach tego werbla praktycznie w każdym wyobrażalnym ustawieniu, z wyjątkiem tego, że nie sprowadziliśmy do studia zespołu, który zaprezentowałby jego brzmienie w miksie z innymi instrumentami. Wybaczcie. Może następnym razem. Uważamy jednak, iż sposób, w jaki potraktowaliśmy werbel Dixon Artisan PDSAR654NMDW i tak daje o nim całkiem niezłe pojęcie.
Oto wrażenia testującego instrument Macieja “Ślepego” Głuchowskiego: “Werbel się klei. Przypadł mi do gustu najbardziej spośród wszystkich testowanych (pozostałe to: Dixon Artisan Chris Brady, Dixon Artisan PDSAR554HB2 oraz Dixon PDS2244BN i można mieć wrażenie, że jest na tyle blisko do brzmienia kultowego Supraphonica, że jeśli nie macie pod ręką oryginału, to możecie spróbować z tym instrumentem i z pewnością nie popsuje Wam nagrania. Świetnie brzmi we wszystkich strojach.“
Bębniarki i Bębniarze! Oto film prezentujący werbel Dixon Artisan PDSAR654NMDW!