Prezentacja werbla Dixon nr 4
Bębniarki i Bębniarze! Czas zaprezentować Wam kolejne wyniki naszych testów oraz opinię o sprzęcie przekazanym nam za pośrednictwem oficjalnego dystrybutora marki Dixon Drums w Polsce, firmy Soundtrade.
Po werblach Dixon Artisan o symbolach PDSAR654NMDW i PDSAR554HB2 przyszła kolej na ostatni z tej serii testowanych instrumentów – pikolak Dixon PDS2244BN. Korpus o wymiarach 14″ x 4″, wykonany z fosforobrązu o średnicy 1mm.
Nie myśląc o pięknej, jeszcze letniej pogodzie na zewnątrz, zabarykadowani w reżyserce i live roomie poznańskiego Perlazza Studio, wraz z jego właścicielem, rozchwytywanym producentem, inżynierem dźwięku i nieuleczalnym świrem na punkcie perkusji, Przemkiem “Perłą” Wejmannem, zarejestrowaliśmy dla Was pełny (mamy nadzieję) test. Przyświecał nam przy tym cel, aby przybliżyć prezentowany werbel tak miarodajnie, jak tylko jest to możliwe.
Na początek taksujemy werbelek wzrokiem. Jesteśmy zdania, że powinien on usatysfakcjonować najbardziej wybrednego estetę. Korpus wspaniale lśni w świetle lamp studia, tabliczka znamionowa stylowo przypomina o klasycznym wyglądzie instrumentu. Cieszy on oko i każdy właściciel będzie się świetnie z nim prezentował. Także od strony technicznej wykonanie jest bez zarzutu. Śruby strojące i mechanizm sprężyn pracują jak należy. Skoro tak, nie pozostaje już nic innego, jak tylko sprawdzić jak ten piękny przedmiot robi to, co do niego należy, czyli gra.
Film przedstawia następujące ustawienia:
- wysoki strój (A) – wprawki na werblu nietłumionym,
- wysoki strój (A) – groove na werblu nietłumionym,
- wysoki strój (A) – obręcz (side stick) + groove na werblu nietłumionym.
Specyfikacja instrumentu wykorzystanego w prezentacji:
- model: Dixon PDS2244BN
- wymiary: 14″ x 4″
- materiał: fosforobrąz
- grubość korpusu: 1 mm
- osprzęt: chromowany
- obręcze: Power Hoop 2,3 mm
- lugi: dwustronne
- liczba śrub strojących: 10 na stronę
- naciągi: Evans G1 Coated (górny), Evans SS Clear (rezonansowy)
- wykończenie: brąz fosforowy.
Uznaliśmy, że tłumienie instrumentu z zasady zbudowanego do tego, aby głośno wybrzmiewać lub wręcz “dzwonić” nie ma większego sensu, podobnie jak strojenie tak płytkiego werbla w niskim i średnim paśmie. Natomiast charakterystykę piccolo Dixon PDS2244BN w wysokim paśmie strojenia staraliśmy się zaprezentować możliwie wszechstronnie.
Testujący instrument Maciej “Ślepy” Głuchowski opisuje go następująco: “Bardzo dobry dźwięk. Jak na werbel typu piccolo posiada on sporo ciepłego brzmienia z dużym atakiem (tzw. “mięsa”) i może być używany wręcz jako podstawowy werbel w zestawie. Instrument dokładny i klarowny.”
Bębniarki i Bębniarze! Oto nasza prezentacja werbla Dixon PDS2244BN!