> > > Polskie Sklepy Perkusyjne: DrumStore Gdynia

W ramach naszej serii wywiadów prezentującej polskie sklepy perkusyjne jeździmy po Polsce, aby na własne oczy sprawdzić i sfilmować dla Was naszym zdaniem z dnia na dzień coraz bardziej trafioną i całkiem już bogatą ofertę punktów detalicznych w naszym kraju. Następny w kolejności jest, mieszczący się w Gdyni, sklep DrumStore.

Na nasze pytania odpowiada Tomasz Stukan (właściciel sklepu), a pytamy o takie rzeczy jak: historia sklepu, jego obecna siedziba i jej powierzchnia, pomieszczenia odsłuchowe, zestawy akustyczne i elektroniczne, werble, talerze, hardware, perkusjonalia, materiały edukacyjne dostępne, tak w sklepie, jak i na zamówienie. Rozmawiamy także o sprzedaży internetowej za pomocą witryny drumstore.pl oraz ratalnej, gwarancjach na produkty, klinikach perkusyjnych organizowanych przez sklep Drumstore czy wreszcie o planach na przyszłość.

Drum store Tomasz Stukan

Tomasz Stukan, DrumStore Gdynia, wywiad BeatIt

Ogólnie o sklepie:

“Teraz sklep znajduje się przy ulicy Wendy, w takim lofcie, w pięknym budynku pomagazynowym. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy tutaj 250 m2. 60 m2 to jest magazyn pod spodem i tam mamy wiele rzeczy w kartonach, które nie są rozpakowane na sklepie z uwagi na oszczędność czasu, ale zawsze można pójść i oglądnąć sobie tam to i owo. Nie ma najmniejszego problemu. A reszta jest przeznaczona na sklep. Teraz właśnie jesteśmy w trakcie robienia salki odsłuchowej. Jest też biuro. 60-70% naszej sprzedaży to sprzedaż przez internet, więc sklep jest do tego bardziej przystosowany.”

Plany odnośnie lokalu:

“Teraz (warunki do testowania) będą jeszcze lepsze. Siedzimy w tej głównej hali i tu są drzwi, które można zamknąć oddzielając się od biura, dzięki czemu można porozmawiać w biurze. Niedługo będzie salka odsłuchowa i tam też będą prowadzone lekcje, bo mamy o nie dużo pytań. Ja oczywiście sam nie będę ich prowadzić, ale mam tutaj zaprzyjaźnionych zawodowych perkusistów, grających w topowych zespołach, którzy będą mogli u nas to przeprowadzić. […] Ogólnie rzecz biorąc w tym momencie tylko jedna osoba może testować sprzęt, ale niedługo będzie taka możliwość dla dwóch osób jednocześnie – jedna w salce, a druga w hali, jeśli będzie taka konieczność.”

Liczba zestawów akustycznych:

“(W sklepie znajduje się) około 25-30 zestawów, z czego połowa jest rozłożona, a połowa w magazynie. Oczywiście, jeśli klient wcześniej powie, lub jeśli chce poczekać, to możemy mu dowolny zestaw ściągnąć z magazynu i rozłożyć w ciągu 15 minut.”

Procentowy podział na półki cenowe zestawów:

“Sporo zestawów z najtańszej i średniej półki cenowej. Jeśli chodzi o bębny customowe – Pearl i Tama. Bardzo niedługo będzie Tama Star. Do tego Pearl Masterworks, Masters, oczywiście Tama Starclassic.”

Talerze:

“Są Zildjiany w dużej części. Mamy też talerze Meinl, głównie z tych tańszych serii. Mamy również trochę Paiste, też głównie z tych tańszych. Jeśli chodzi o Sabiana, to jest przekrojówka – od najtańszych do najdroższych setów.”

Dystrybucja talerzy Turkish:

“Jesteśmy importerem i dystrybutorem Turkish. Możemy przygotować najlepsze warunki dla klienta i możemy też mieć najszerszą ofertę tych talerzy. Dzięki temu znajdziecie tutaj gdzieś tak 300-400 talerzy, w zależności od tego, czy jesteśmy po dostawie, czy przed. To czyni nas jednym z liderów, jeśli chodzi o ilość dostępnych talerzy. One wszystkie są tutaj wystawione, więc można sobie testować. Mamy też wykwalifikowaną obsługę klienta, więc nikt nie jest pozostawiony sam sobie. Każdy jest posadzony za zestawem, nawet jeśli nie chce, bo i tak wiadomo, że chce. Klient mówi, jakiego brzmienia szuka i wtedy któryś z chłopaków (bądź też dziewczyna) kładzie talerze, których sobie życzył. Ewentualnie klient opisuje brzmienie lub muzykę jaką chce grać i wtedy dobieramy mu talerze do tego, czego oczekuje, więc nikt nie jest pozostawiony sam sobie.”

Perkusjonalia:

“Jeśli chodzi o perkusjonalia, to mamy całkiem duże stanowisko firmy Meinl – jesteśmy Premium Dealerem tej marki. Tych przeszkadzajek jest sporo, ale też są dopełnione instrumentami Pearla, a ostatnio też Toca, Tycoon. Jest więc wybór, który jest dostosowany do zapotrzebowania. To się rozwija, więc będziemy pewnie rozszerzać ofertę. Widać to choćby na przykładzie cajonów, które coraz więcej zyskują na rynku.”

Bębny elektroniczne:

“Jeśli chodzi o perkusje elektroniczne, to nie jestem tytanem perkusji elektronicznych, ponieważ nie potrafię sprzedawać rzeczy, do których nie jestem przekonany. Uważam, że perkusja hybrydowa jest świetnym pomysłem, ale perkusja elektroniczna jest fajna do ćwiczenia w domu, a nie do grania na koncertach. Chyba, że to jest najwyższy zestaw Rolanda za 30 000 zł! Na wesele ok, ale nie chciałbym wyjść na koncert z perkusją elektroniczną. Nie podoba mi się taki “pająk” za 3000 zł. Bębny są już perfekcyjne, ale talerze brzmią strasznie. Dlatego, według mnie, perkusja elektroniczna jeszcze nie jest w stanie zastąpić instrumentu akustycznego. Zildjian próbuje coś zrobić ze swoimi talerzami, ale to jeszcze nie jest produkt doskonały. Dlatego też nie mam przekonania, żeby to sprzedawać. Mamy trochę tych zestawów elektronicznych, ale nie jesteśmy w tym liderem. Po prostu czekam, aż w końcu to będzie naturalne. Perkusja elektroniczna jest dobra do ćwiczenia w domu, na wesele, albo oczywiście jako hybryda.”

Sprzedaż internetowa:

“Mogę opowiedzieć o tym, co widać gołym okiem, ponieważ nie mogę mówić o sprawach, które są tajemnicą firmy. To, co jest widoczne i co nas wyróżnia od konkurencji, to inny układ strony. Zrezygnowaliśmy z menu tekstowych. U nas się porusza po ikonkach. Czyli jest to przyjazne tabletom czy komórkom. Kładziemy też bardzo duży nacisk na mailing. Nasze newslettery są spersonalizowane i klienci dostają u nas instrukcje obsługi danego instrumentu w postaci lekcji mailowych.”

Sprzedaż ratalna i leasing

“Wszystkie instytucje państwowe mają u nas termin płatności dwutygodniowy. Wystarczy wysłanie maila z serwera oficjalnego szkoły. Traktuję to jako potwierdzenie, że to jest instytucja państwowa. System ratalny obsługują dla nas banki BNP BGŻ Paribas i Credit Agricole. Bardzo fajnie to działa. Raty są bardzo nisko oprocentowane, o niskich stawkach ubezpieczenia. Wychodzi to korzystnie, bo w opcji 0,7% miesięcznie. Oczywiście raty dostępne są również w sprzedaży internetowej.”

Warsztaty, koncerty:

“Organizujemy warsztaty i pokazy. Mamy w tej dziedzinie bardzo bogate portfolio. Nie jest łatwo zorganizować warsztat, ponieważ dystrybutorzy niestety coraz mniej chętnie wydają na to pieniądze. Istnieje oczywiście parę wyjątków, ale o fajne gwiazdy trzeba walczyć. Oczywiście czasami też udostępniam powierzchnię komuś z polskich showmanów perkusji. Warsztatów  było naprawdę dużo. Staramy się robić cztery do roku.”

Gwarancje i zwroty:

“Tym zajmuje się u mnie Bartek i to do niego trzeba się zgłaszać. Robi to naprawdę profesjonalnie. Mamy system komputerowy, w którym zapisana jest każda reklamacja. Wszystkie mają swoje znaczniki, kiedy mają być zrealizowane. Pilnujemy sami i u nas nie trzeba się upominać o reklamacje. Każdy zwrot może być do 14 dni, bez problemu. Jeśli chodzi o sklep stacjonarny, to nie ma u mnie zwrotów – jest wymiana na inny towar. Mamy też serwis, naprawiamy instrumenty. Mamy kilka kartonów części zamiennych, których nie sprzedajemy – one służą do czynności serwisowych. Klient, który kupuje sprzęt i skończy mu się gwarancja, nie zostaje na lodzie.”

Bębniarki i Bębniarze! Przed Wami Tomasz Stukan i sklep DrumStore!

Share