W dzisiejszych czasach, przy wszechobecnym środowisku cyfrowym, metronom to urządzenie praktycznie wszechobecne. Jest tak nie tylko w studiach nagraniowych, ale także na scenie oraz podczas ćwiczeń lub pobierania i udzielania lekcji gry na perkusji. Widać już także od kilku lat naturalny trend, wynikający z powszechnego użytkowania smartfonów, do tworzenia i stosowania aplikacji metronomu na te urządzenia, które zastępują urządzenia zewnętrzne.
Polacy nie zostali w tym trendzie z tyłu i również piszą tego typu aplikacje, o czym już w tym roku informowaliśmy w artykule (patrz: TUTAJ) towarzyszącym testowi apki Camtronome, której autorem jest Maciej Sznurowski.
Przypomnijmy po krótce: Camtronome to zaawansowany metronom z funkcją nagrywania dźwięku i obrazu, z którego można korzystać podczas nagrywania, występów na żywo, ćwiczenia oraz prób. Aplikacja dostępna jest w wersjach kompatybilnych zarówno z systemem iOS jak i Android, a jej funkcje to między innymi: nabijanie tempa, wybór tempa, wybór metrum, zmiana akcentowania, tryb video, lista odtwarzania, wybór dźwięków metronomu, synteza mowy i znaczniki, playlisty, gra do podkładów, zwalnianie i przyspieszanie podkładu, metronom ze zmianą tempa i metrum.
Od niedawna dostępna jest druga generacja tej aplikacji. Camtronome 2.0 jest kompatybilna z systemami Android oraz iOS. Nowe opcje, o które wzbogacono metronom to:
- możliwość zapisu w chmurze
- zdalne sterowanie przy użyciu kontrolera Bluetooth
Camtronome na iOS można pobrać pod poniższym linkiem:
https://itunes.apple.com/us/app/camtronome/id1361748100
Camtronome na Androida można pobrać pod poniższym linkiem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.linksoft.camtronome