Na przełomie wiosny i lata ubiegłego roku zamknęliśmy się w poznańskim Perlazza Studio, gdzie pod okiem znanego muzyka, nagradzanego producenta i realizatora, a także (a dla nas przede wszystkim) maniaka bębnów, Przemysława „Perły” Wejmanna, przetestowaliśmy kilka zestawów perkusyjnych i werbli z oferty firmy MW-Vintage, która (jak sama nazwa wskazuje) specjalizuje się w handlu sprzętem vintage i jest prowadzona przez Mateusza Wysockiego, którego niejedna Bębniarka i niejeden Bębniarz zna wieloletniej pracy w poznańskim sklepie Avant Drum Shop. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk.
Max Psuja, jako absolutny maniak wintydżu, były pracownik “Avanta” i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta „ostukującego” sprzęt. Uczynił to zresztą z wielką ochotą.
Wyniki naszych testów systematycznie publikujemy od kilku miesięcy. Dziś pora na…
Testujemy perkusję Pearl Masters MHX Limited Edition z połowy lat 90.
1. Produkt
Pearl to jeden z najpopularniejszych na świecie, istniejący od 1946 r. japoński producent bębnów, hardware’u oraz akcesoriów perkusyjnych. Testowany przez nas zestaw jest do dnia dzisiejszego jedynym seryjnym setem tej firmy wyprodukowanym w 100% z mahoniu afrykańskiego i klonu.
2. Podstawowa specyfikacja zestawu:
- producent: Pearl
- model: Masters MHX Mahogany Classic Limited Edition
- rok produkcji: połowa lat 90.
- materiał: mahoń afrykański i klon
- konfiguracja: centralka 22″ x 16″ (niedziurawiona), tomy 10″ x 10″, 12″ x 10″, 14″ x 12″, 16” x 14”
- wykończenie: lakier
- kolor: Natural Mahogany
- obręcze: Pearl Super Hoops
- w zestawie 4 tom holdery Pearl
- zawieszenie tomów: Pearl ISS
3. Przebieg testu i brzmienie
Podczas testu zestawu Pearl Masters MHX wykorzystaliśmy werbel Sonor S-Class Maple, talerze Impression Cymbals oraz naciągi Aquarian (Response 2 Coated na tomach, Remo Ambassador na werblu i Super Kick I Coated na centrali).
Max zaprezentował najpierw brzmienie bębna basowego wydobyte pojedynczymi uderzeniami w różnych dynamikach, następnie stopy w połączeniu z werblem i każdego z tomów, aby zakończyć figurami rytmicznymi z użyciem wszystkich elementów zestawu oraz wykonaniem groove’u.
Jakość i brzmienie zestawu Pearl MHX jest to swego rodzaju klasyka modern vintage. Tomy charakteryzują się szybko gasnącym wybrzmieniem, raczej lubią gdy gra się na nich w wyższych dynamikach. Posiadają wiele różnych przydźwięków, ale ma to wszystko swój urok. Bęben basowy ma dużo klika i niezbyt wiele mięsistego i tłustego dołu. Brzmienie tego bębna można opisać raczej jako suche. Dla niejednego fana Pearla takie bębny to i dzisiaj obiekt marzeń podobnie jak to było i w latach 90. ubiegłego stulecia.
Bębny można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tym adresem: http://mw-vintage.pl/pearl-perkusja-pearl-masters-mahogany-classic-22-10-12-14-16/
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny Pearl Masters MHX w konfiguracji 22″, 10″, 12″, 14″, 16″ przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!