Niedawno otrzymaliśmy przesyłkę z Guttenstetten, w której znaleźliśmy zestaw perkusyjny Tama Superstar Classic NEO-MOD oraz komplet talerzy z serii Meinl HCS. Dziś prezentujemy Wam efekty sesji nagraniowej z tymi instrumentami w roli głównej. Skoncentrujmy się najpierw na bębnach…
W dobie epidemii oraz czerwonych i żółtych powiatów pojawiających się na zielonej mapie Polski jak grzyby po deszczu, do “opukania” tych bębnów nie zaprosiliśmy żadnego perkusisty. Na ekranie widzicie naszego szefa marketingu i głównego metodyka szkoły perkusyjnej BEATIT – Macieja “Ślepego” Głuchowskiego.
Testujemy zestaw Tama Superstar Classic NEO-MOD
1. Przebieg testu
Test przeprowadziliśmy w naszym własnym pomieszczeniu do nagrywania. Zestaw składa się z jednego rack tomu, jednego floor tomu i centralki, na które założono firmowe naciągi. W trakcie testu wykorzystaliśmy bukowy werbel Sonor Ascent 14″x5,5″ z naciągiem Aquarian Texture Coated (góra) oraz Remo Ambassador Clear (dół), a także zestaw blach Meinl HCS.
2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:
- producent: Tama
- model: Superstar Classic NEO-MOD
- elementy zestawu: tom 12″x7″, floor tom 14″x9″, bęben basowy 20″x10″
- wykończenie: Mod Blue Duco (MBD)
- materiał: 100% klon (6 warstw, 5 mm)
- mocowanie tomów: system Star-Mount
- tom holder: MTH1000S, pojedynczy, kulowy
- claw hooks: gumowe podkładki
- obręcze: Tripple Flanged
- werbel: brak
- hardware: brak
3. Produkt i brzmienie
Jak sugeruje nazwa, zestaw Tama Superstar Classic NEO-MOD jest inspirowany stylem vintage, a jednocześnie trzyma współczesne normy za sprawą wykorzystania nowoczesnych technologii. Składa się on z następujących elementów: tom 12″x7″, floor tom 14″x9″ oraz bęben basowy 20″x10″. Bębny robią pozytywne wrażenie od pierwszego kontaktu, jeszcze bez słuchania. Gustowne wykończenie Mod Blue Duco (przecierka z czarnego do niebieskiego i z powrotem) jest okraszone słynnym, klasycznym logo w kształcie fikuśnej litery “T”. Do tego porządnie wykonane obręcze bębna basowego oraz krawędzie korpusów, zdrowa i ładna sklejka (w stu procentach z klonu), nieinwazyjne zawieszenie tomów Star-Mount – to wszystko podoba się już na pierwszy rzut oka. Do tego nabywca otrzymuje claw hooki z gumowymi podkładkami, solidne nogi bębna basowego (bez teleskopów, ale za to z wycięciami wewnątrz dającymi skalę porównawczą i łatwość równego ustawienia po obu stronach), obręcze typu triple flange oraz pojedynczy tom holder z kulowym zawieszeniem. Warto również zaznaczyć, że tom holder można rozkręcić i przełożyć na drugą stronę, a więc perkusiści leworęczni nie grający open-handed nie muszą się obawiać niekompatybilności.
Nie zapominamy oczywiście o brzmieniu. Przetestowaliśmy zestaw w następującym strojeniu uzyskanym za pomocą stroika Tune-Bot:
- bęben basowy – G (pierwsza oktawa, 79 Hz na naciągu uderzanym i 90 Hz na naciągu rezonansowym)
- floor tom – F (druga oktawa, 116 Hz na górze i 194 Hz na dole)
- rack tom – C (trzecia oktawa, 174 Hz na górze i 291 Hz na dole)
Wszystkie bębny w zestawie mają wyraźny atak i moc. Głębokość bębna basowego, wynosząca 10 cali, daje już lekkie wybrzmienie – taki delikatny “ogonek”. To znaczy, że bęben żyje, co słychać najlepiej na mikrofonach (na ucho, słuchając w pomieszczeniu nie byliśmy aż tak zachwyceni). Bębny mają całkiem sporo ciepła i szybką reakcję, jednak pewnej granicy zakresu dynamicznego nie da się przeskoczyć. Można walić w tomy zza ucha, ale większej dynamiki już się nie wyciśnie. Nie są to więc bębny do grania metalu, ale należy tu jasno stwierdzić, że z pewnością nie taki cel przyświecał producentowi. Jest to zestaw nadający się do fusion, jazzu (choć ortodoksyjni jazzmani pewnie woleliby centralkę 16 lub 18 cali) i wszelkiego typu koncertów akustycznych.
Oprócz naszego Mod Blue Duco (MBD) dostępne są następujące wykończenia: lakierowane Metallic Gold Duco (MLD), White Smoke (WSM), Seafoam Green (SFG) oraz okleina Turquoise Satin Haze (TSH).
Producent: www.tama.com
Dystrybutor: Meinl Distribution Polska
OCENA: 5/5
Plusy:
- dobre wykonanie
- mocny atak
- ładny wygląd
- nowoczesne rozwiązania technologiczne
Pomiędzy:
- niemożność uzyskania najwyższych poziomów dynamiki
Minusy:
- brak
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny Tama Superstar Classic NEO-MOD w konfiguracji 20″x10″, 12″x7″, 14″x9″ przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv!