W dniach od 12 – 13 września 2020 roku mieliśmy przyjemność realizować nagrania wideo dla projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego #kulturawsieci” pt. “Tajemnice Polskich Mistrzów Perkusji – jak oni to robią?”. Za tym przedsięwzięciem stoi polska firma Drumed, dystrybutor tureckich talerzy Impression.
Impression Cymbals – artystyczna manufaktura wytwarzająca kultowe instrumenty muzyczne – talerze perkusyjne. Firma została założona w Stambule przez legendarnego artystę, mistrza w swojej dziedzinie – Güçlü “Leona” Arslana.
Artyści i ekipa realizująca przedsięwzięcie byli goszczeni w podpoznańskim studio nagraniowym Vintage Records.
Gwiazdami tych dwóch intensywnych dni byli polscy artyści, którzy mieli za zadanie opowiedzieć, a przede wszystkim pokazać i zagrać, w jaki sposób pielęgnują swoją pasję do tego instrumentu.
W słoneczną wrześniową sobotę rozpoczęliśmy nagrywanie materiału ze Sławkiem Tokłowiczem. Wystąpił on ze specjalnie skonstruowanym na tę okazję trio w składzie: Bartek Kucz i Dawid Tokłowicz, grając własne kompozycje. Sławek opowiedział o sposobach na motywowanie się do ćwiczenia na zestawie i samorozwoju muzycznego.
Drugim Artystą tego dnia był Maks Psuja, bardzo dobrze znany z naszego portalu jako “tester” wszelakiego rodzaju zestawów vintage. Maks opowiedział o dopasowywaniu się w warstwie rytmicznej i brzmieniowej do potrzeb piosenek, które są nagrywane z jego udziałem w studio.
Niedziela rozpoczęła się od nagrań Michała Malińskiego, który wystąpił z grupą Sanepid, na codzień występującą z Grubsonem. Za mikrofonem stanął raper Jarecki. Malina opowiedział o potrzebie inspirowania się modyfikowaniem własnego zestawu perkusyjnego i pokazał w jaki sposób realizuje znanem maniakom bębnów “malińskie delay’e” na werblu.
Reprezentantem młodego pokolenia był Daniel Maliszewski, znany z wieloletniej współpracy z poznańskim zespołem Eleanor Grey a obecnie grający w zespole Glasspop. Daniel zagrał kilka soczystych groove’ów oraz opowiedział o technice open-handed, którą na codzień stosuje w graniu na zestawie.
Na konie bardzo udanej sesji nagraniowej mogliśmy podziwiać grę sekcyjną w wykonaniu Jakuba Martuzalskiego i basisty Marcina Zimmera, na codzień podpory rytmicznej zespołu Małgorzaty Ostrowskiej. Panowie przygotowali specjalnie na tę okoliczność utwór, który ukazuje zalety wspólnego muzykowania w sekcji rytmicznej oraz opowiedzieli o fundamentach pracy w tworzeniu muzyki i graniu na scenie.
Podsumowując: będzie z tego niesamowity materiał, który już niedługo obejrzycie na specjalnie do tego celu przygotowanym kanale YouTube. O premierze każdego odcinka będziecie oczywiście przez nas powiadamiani na bieżąco. My teraz zabieramy się do pracy nad dźwiękiem i obrazem, a Wam pozostaje chwilę poczekać. Uwierzcie nam, że warto!
Beatit.tv jest realizatorem wideo projektu, a także patronem medialnym.