Środowisko cyfrowe jest obecnie wszechobecne nie tylko w studiach nagraniowych, ale także na scenie oraz podczas ćwiczeń lub udzielania i pobierania lekcji gry na perkusji. Samo to czyniłoby z metronomu urządzenie powszechnie dostępne. Tymczasem błyskawiczny rozwój smartfonów oraz tabletów (a więc i aplikacji metronomu na te urządzenia) zaskutkował tym, że metronom stał się praktycznie wszechobecny, a urządzenia zewnętrzne pełniące te funkcję odeszły do lamusa.
Nasi rodacy również tworzą takie aplikacje. Należy do nich Maciej Sznurowski, który napisał apkę Camtronome, o której już kilkakrotnie pisaliśmy.
Camtronome to rozbudowany metronom, z którego można korzystać podczas nagrywania, występów na żywo, ćwiczenia oraz prób. Aplikacja dostępna jest w wersjach kompatybilnych zarówno z systemem iOS jak i Android, a jej funkcje to między innymi: nagrywanie dźwięku i obrazu, nabijanie tempa, wybór tempa, wybór metrum, zmiana akcentowania, tryb video, lista odtwarzania, wybór dźwięków metronomu, synteza mowy i znaczniki, playlisty, gra do podkładów, zwalnianie i przyspieszanie podkładu, metronom ze zmianą tempa i metrum, możliwość zapisu ustawień w chmurze, zdalne sterowanie przy użyciu kontrolera Bluetooth.
Od niedawna dostępna jest piąta generacja tej aplikacji kompatybilna z systemem Android. Nowe opcje, o które wzbogacono metronom to:
- możliwość nałożenia ścieżki metronomu na plik audio
- zmieniony layout – najpopularniejsze funkcje (simple metronome, tryb ćwiczenia, playlisty, loopy) przeniesiono do zakładek
- portugalska wersja językowa