Najlepszy nawet perkusista nie zagra najtłustszych groove’ów, najbardziej nośnych rytmów, czy innych kosmicznych przejść, nie mając naciągów na swoich wspaniałych bębnach. To oczywiście truizm, jednak (jak to jest w przypadku każdego truizmu) jest to stuprocentowa i bezdyskusyjna prawda, która nie wymaga szczególnie dużo główkowania.
Większym problemem jest już wybór marki, no i, co za tym idzie, konkretnego typu naciągu. Wprawdzie produkty dwóch potentatów w tej dziedzinie są u nas powszechnie dostępne, jednak zeszłoroczna rewolucja cenowa skutecznie ostudziła zapał wielu perkusistów do korzystania z nich. Do tego oferta polskich salonów perkusyjnych sukcesywnie powiększa się o membrany Code, pęcznieje katalog rodzimej marki WS, a tylko czekać tygrysiego skoku Azjatów. No i jest jeszcze Aquarian – trzeci spośród Wielkiej Trójki (obok Remo i Evansa) wytwórców naciągów perkusyjnych. Było zatem tylko kwestią czasu zanim portal www.beatit.tv zabierze się za sprawdzanie brzmienia naciągów perkusyjnych przeróżnych marek.
Pierwsza paczka tego typu przyszła do nas od firmy Music Info, która jest oficjalnym dystrybutorem marki Aquarian na Polskę. Znaczy to, że nasze testy naciągów zaczynamy właśnie od tego producenta. Następny w kolejności jest model Super-2 w wersji przezroczystej.
Test naciągów Aquarian Super-2 Clear
Aquarian Super-2 Clear to naciągi dwuwarstwowe i przezroczyste. Dystrybutor przysłał nam komplet naciągów w rozmiarach 10″, 12″, 14″ oraz dodatkowo naciąg na werbel Aquarian Texture Coated w rozmiarze 14″.
1. Przebieg testu
Do testu wykorzystaliśmy zestaw perkusyjny MES Midas Studio (klon + brzoza), werbel Natal Arcadia Steel 14″x8″, a także naciągi Aquarian Classic Clear jako rezonansowe. Tomy oraz werbel nastroiliśmy przy użyciu stroika Tune Bot, a wartości ich strojenia przedstawiały się następująco:
- tom 10″ w wysokim stroju – dźwięk D# (naciąg górny – 292 Hz, naciąg dolny – 245 Hz )
- tom 12″ w wysokim stroju – dźwięk C (naciąg górny – 245 Hz, naciąg dolny – 206 Hz)
- tom 14″ w wysokim stroju – dźwięk G# (naciąg górny – 195 Hz, naciąg dolny – 164 Hz)
- werbel 14″ w wysokim stroju – dźwięk A (naciąg górny – 319 Hz, naciąg dolny – 398 Hz)
- tom 10″ w średnim stroju – dźwięk C (naciąg górny – 245 Hz, naciąg dolny – 206 Hz)
- tom 12″ w średnim stroju – dźwięk A (naciąg górny – 206 Hz, naciąg dolny – 173 Hz)
- tom 14″ w średnim stroju – dźwięk F (naciąg górny – 164 Hz, naciąg dolny – 138 Hz)
- werbel 14″ w średnim stroju – dźwięk G (naciąg górny – 266 Hz, naciąg dolny – 398 Hz)
- tom 10″ w niskim stroju – dźwięk A (naciąg górny – 206 Hz, naciąg dolny – 173 Hz)
- tom 12″ w niskim stroju – dźwięk F# (naciąg górny – 173 Hz, naciąg dolny – 146 Hz)
- tom 14″ w niskim stroju – dźwięk D (naciąg górny – 138 Hz, naciąg dolny – 116 Hz)
- werbel 14″ w niskim stroju – dźwięk E (naciąg górny – 229 Hz, naciąg dolny – 343 Hz).
Mikrofony użyte dla celów wykonania testu:
- overhead: Proel DMH3 (2 szt.)
- rejestrator ROLAND R-26 (4 szt.).
2. Podstawowa specyfikacja testowanych naciągów Aquarian:
- seria: Super-2 Clear
- warstwy: 2
- grubość: 12 mil (7 mil + 5 mil)
- kolor: przezroczysty
- charakter: głębia, dużo dołu, wyraźny atak
- obręcz Safe-T-Lock
- technologia Sound Curve
- zastosowanie: tomy
- dostępne rozmiary: 6″ – 18″.
3. Brzmienie
Aquarian Super-2 Clear to cieńsza wersja naciągu dwuwarstwowego (jedna z warstw jest cieńsza), co czyni go bardzo uniwersalnym, ponieważ z jednej strony można go potraktować jako troszkę grubszą wersję membrany jednowarstwowej, a z drugiej jako nieznacznie cieńszą dwuwarstwową. W pierwszym przypadku znajdzie on zastosowanie w stylach takich jak pop, jazz, latino, fusion lub klasyczny rock, natomiast przy zastosowaniu drugiego podejścia i odpowiedniego strojenia można wykorzystać ten naciąg w mocniejszej muzyce rockowej, bluesowej, indie itp. Super-2 Clear to membrana o bardzo ciepłym brzmieniu i dużej projekcji, bez względu na strojenie. Ponieważ jego charakterystyka jest raczej ciemna, w wysokim stroju niektórym może delikatnie brakować “górki”, zwłaszcza tej najwyższej. Pamiętajmy jednak, że to nie jest pojedyncza warstwa. Im niżej nastrojony, tym brzmienie bardziej mięsiste i rockowe i większy atak (choć tego ostatniego nie brak mu i wysokim stroju).
4. Podsumowanie
W naciągach Aquarian Super-2 zastosowano kilka nowych technologii opatentowanych przez producenta. Obręcz Safe-T-Lock zapobiega przesuwaniu się naciągu na krawędziach korpusu, a obejma typu Sound Curve zapewnia łatwość i wygodę strojenia określaną przez Aquariana terminem Responsive Tuning, co oznacza, że membrana ma reagować na każdy, nawet najmniejszy, ruch kluczyka strojącego. To ostatnie faktycznie da się zauważyć podczas strojenia. Kawał porządnej roboty.
Producent: http://www.aquariandrumheads.com/
Dystrybutor w Polsce: http://www.musicinfo.pl/
OCENA: 5/5
Plusy:
- bardzo dobre wykonanie
- uniwersalność stylistyczna
- innowacyjność
- cena
Minusy:
- brak
Bębniarki i Bębniarze! Pora, poddać naciągi Aquarian Super-2 Clear testowi widzów portalu dla perkusistów www.beatit.tv. Niech Wasze wrażenia słuchowe zdecydują!
Share