> > > BeatIt testuje: talerze Sabian XSR

Talerze. Blachy. Blaszki. Polerowane, matowe, suche, ciemne, jasne, dziurawione, kute, toczone. Crash, ride, hi hat, splash, china… Po prostu przedmiot pożądania nas wszystkich – perkusistów. Kto spośród starszych z nas nie spędził całych godzin, nawet dni, na przeglądaniu katalogów producentów kontemplując piękne zdjęcia tych wszystkich cudeniek i marząc o tym, że kiedyś przynajmniej kilka z nich będzie należało tylko do niej/niego? Kto z młodszych nie robi tego samego dziś, z tym, że na stronach internetowych producentów lub serwisów aukcyjnych?

W przeszłości podczas zaklinania katalogów z talerzami perkusyjnymi nie można było nawet pomarzyć o jednej rzeczy – możliwości sprawdzenia ich brzmienia. Dziś polskie salony perkusyjne bez wyjątku mają na swoich “drzewkach” i “ściankach” coraz bogatszą ofertę najrozmaitszych producentów i jest w czym wybierać. Oprócz tego jesteśmy także my: ludzie stawiający sobie za zadanie przybliżenie kolegom perkusistom wachlarza możliwości dostępnych obecnie na rynku. Rozumiejąc to, producenci i dystrybutorzy coraz częściej przysyłają nam coraz więcej ich zdaniem wartego uwagi sprzętu perkusyjnego i trzeba przyznać, że jeszcze nie zdarzyło się, aby nadesłane produkty nie były godne poświęcenia im czasu. Sprawdźmy, czy tym razem będzie podobnie.

Oficjalny polski dystrybutor marki Sabian – firma Music Info – przysłała nam sympatyczną paczuszkę zawierającą zestaw blach z wprowadzonej w ubiegłym roku serii XSR.

Test talerzy Sabian XSR

Sabian XSR to seria, która zastąpiła popularne budżetowe blachy Xs20 Brilliant. Na komplet składają się: hi hat 14″, crash 16″, ride 20″ oraz crash 18″ W CENIE (sic!).

1. Przebieg testu

Do testu wykorzystaliśmy zestaw perkusyjny MES Midas Studio (klon + brzoza), werbel Natal Arcadia Steel 14″x8″, a także naciągi Aquarian Performance II Clear oraz Aquarian Classic Clear jako rezonansowe.

Mikrofony użyte dla celów wykonania testu:

  • overhead: Proel DMH3 (2 szt.)
  • rejestrator ROLAND R-26 (4 szt.).

2. Podstawowa specyfikacja testowanych talerzy Sabian:

  • seria: XSR
  • wykończenie: połysk
  • materiał: brąz B20
  • styl: vintage
  • brzmienie: jasne
  • waga XSR Hats 14″: góra – średnia, dół – ciężka
  • waga XSR Ride 20″: średnia
  • waga XSR Fast Crash 16″: średnio ciężka
  • waga XSR Fast Crash 18″: średnio lekka.

Dla porządku dodajmy także, że seria Sabian XSR jest o wiele bogatsza. Obejmuje ona dodatkowo chinkę 18″, dwa splashe w rozmiarach 10″ i 12″, cztery rodzaje hi hatów (oprócz testowanego), pięć rodzajów ride’ów (oprócz testowanego), osiem rodzajów crashy (oprócz testowanego), a także stack o nazwie XSR Fast Stax. To już nie żarty. Zwykłe serie budżetowe nie dają takiej możliwości wyboru.

3. Brzmienie

Sabian XSR, jako następca serii XS20 Brilliant, to oczywiście blachy brzmiące jasno, z dużą ilością wysokich alikwotów, co w naturalny sposób predestynuje je do zastosowania w najogólniej pojętej muzyce mocnej i ciężkiej (czy to będzie rock, metal, czy ekstremalne odmiany tego ostatniego). Nie znaczy to jednak, że te talerze można tak łatwo zaszufladkować, i to z kilku powodów. Aby to uzasadnić musimy przyjrzeć się bliżej poszczególnym elementom testowanego zestawu. Wprawdzie XSR Fast Crash 16″ to blacha medium heavy, ale jego 18-calowy brat to już medium thin, a więc ci dwaj zawodnicy nie “chodzą” w tej samej wadze, co nadaje temu zestawowi blach większej uniwersalności. Większy crash doskonale sprawdzi się w muzyce bliższej stylistyce pop, gospel, blues, funk czy indie. Ride jest średnio ciężki, co również nie ogranicza jego zastosowania wyłącznie do “metalurgii” i daje możliwość crashowania. Ponieważ talerz ten pomyślano jako posiadający jasną, punktową charakterystykę z wyraźnym zaznaczeniem główki pałeczki, nie jest to może super wygodne, ale całkiem wykonalne. Hi hat to bardzo rockowy element zestawu. Otwarty brzmi bardzo potężnie i szumiąco, a zamknięty “cyka” głośno i z dużą projekcją.

4. Podsumowanie

Wszystkie blachy z nadesłanego do nas zestawu Sabian XSR są wykonane ze starannością godną renomy tej marki. Są one toczone i młotkowane, a ich profile i kopułki zostały przeprojektowane tak, aby uzyskać szybszą reakcję w porównaniu do poprzedników z serii XS20. Ten efekt daje się zauważyć. Należy także zwrócić uwagę na półkę cenową, na której umieszczono te talerze. Jak na blachy znajdujące się gdzieś pomiędzy półprofesjonalnymi, a najwyższymi zawodowymi modelami, kwota około 2000 zł za 4-elementowy zestaw jest naprawdę atrakcyjna.

Producent: http://www.sabian.com/en/home

Dystrybutor w Polsce: http://www.musicinfo.pl/

OCENA: 5/5

Plusy:

  • bardzo dobre wykonanie
  • różnorodność elementów zestawu
  • szybka reakcja na uderzenie
  • cena

Minusy:

  • Że co?! W tej cenie???

Bębniarki i Bębniarze! Pora, abyście na własne oczy i (przede wszystkim) uszy przekonali się, co reprezentują sobą talerze Sabian XSR! Życzymy miłych wrażeń!

https://muzyczny.pl/119572g_Instrumenty-perkusyjne-Talerze-perkusyjne.html
Share