Jakiś czas temu przyszła do naszej siedziby całkiem pokaźna paczka zawierająca dwa zestawy perkusyjne: Sonor AQ2 Stage oraz Sonor SQ1. Już podczas rozpakowywania i strojenia było jasne, że czeka nas wiele ciekawych wrażeń. Po dokładnym obadaniu zestawu tańszego przyjrzyjmy się bębnom z wyższej półki, a więc serii SQ1.
Do “ostukania” tych bębnów zaprosiliśmy doskonale zapowiadającą się perkusistkę młodego pokolenia – Wiktorię Jakubowską. Jest ona absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a współpracuje obecnie z takimi artystami jak Paulina Przybysz, Agi Brine oraz Kasia Lins. Jako wielbicielka brzmienia bębnów Sonor grająca na co dzień na zestawie Teardrop, a także świetna perkusistka, Wiktoria okazała się doskonałą osobą do tego, aby zasiąść za oboma zestawami przysłanymi do nas przez dystrybutora tej marki – firmę Musik Meyer.
Zestaw Sonor SQ1
1. Przebieg testu
Test przeprowadziliśmy w naszym własnym, niedawno urządzonym pomieszczeniu do nagrywania. Na zestaw składają się: tom, floor tom i centralka, na które firmowo założono naciągi Remo Ambassador tomy), Remo Powerstroke 3 i Remo Powerstroke 3 Fiberskyn (bęben basowy). Do tego wykorzystaliśmy werbel z testowanego tego samego dnia zestawu Sonor AQ2 Stage (14″ x 6″). W trakcie testu Wiktoria Jakubowska wykorzystała talerze: Sabian AA Sick Hi-hat 18″, Sabian HH O-Zone Crash 18”, Sabian HHX Fierce Crash 19” oraz Sabian Chopper Disc 12”.
2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:
- producent: Sonor
- model: SQ1
- elementy zestawu: tom 12″ x 8″, floor tom 16″ x 15″, bęben basowy 22″ x 17,5″
- wykończenie: Roadster Green
- charakter: głęboki, potężny
- materiał: brzoza europejska (7 warstw na tomach, 10 na centralce)
- Sound Sustainers: warstwy gumy izolujące korpusy od metalu
3. Produkt i brzmienie
Bębny z serii Sonor SQ1 są głośne, zaryzykujemy stwierdzenie, że wręcz potężne brzmieniowo. Naturalnie brzoza ma mniej dołu w porównaniu do klonu, jednak ilość niskich częstotliwości powinna zadowolić wielbicieli tego typu brzmienia. Gdy stroiliśmy te bębny przed przybyciem Artystki bez problemu udało się nam osiągnąć zadowalające dla rockowego ucha brzmienie. Centralka miała mnóstwo punktu i ataku oraz sporo potężnego dołu. Zarówno tom jak i floor tom także przywodziły na myśl bohnamowską potęgę brzmienia, choć z większym “punktem” i “górką” niż byłoby to w przypadku klonu. Naturalnie wiele tutaj zależy od strojenia. Taka mięsista charakterystyka bębnów jeszcze wzmogła wzbudzanie się sprężyn werbla Sonor AQ2. Warto nieco podsmarować śruby strojące, ponieważ podczas zakładania naciągów na zestaw zauważyliśmy, że smaru mogłoby być troszkę więcej. Zwracamy także uwagę na warstwy gumy izolujące drewno korpusów od metalu nazwane przez producenta mianem Sound Sustainers. Dobry patent zwiększający długość wybrzmiewania bębnów.
Zestawy Sonor SQ1 są dostępne w czterech wykończeniach. Testowany przez nas zestaw jest w kolorze Roadster Green (RGR) i w połączeniu z naturalnym wykończeniem obręczy bębna basowego prezentuje się on bardzo ciekawie. Pozostałe trzy to: GT Black (GTB), Cruiser Blue (CRB) i Hot Rod Red (HRR).
4. Podsumowanie
Sami uważamy instrument za bardzo dobry, jednak naszym zdaniem najlepszym podsumowaniem będzie wypowiedź samej Wiktorii Jakubowskiej: “Bębny Sonor SQ1 w tej konfiguracji brzmią potężnie. Oba tomy brzmią bardzo soczyście i głęboko, a przy stroju preferowanym przeze mnie tomy odzywały się trochę “później” i miały mniejszy atak. Stopa jest bardzo agresywna, ma dużo punktu i dołu. Moim zdaniem ten zestaw idealnie sprawdziłby się w muzyce rockowej. Potrafię sobie jednak wyobrazić, jak świetnie sprawdziłaby się centralka 20″ oraz tomy 10″ i 14″ w stylach, które ja wykonuję. Jeżeli chodzi o spójność brzmienia, to (podobnie jak w przypadku zestawu AQ2 Stage) nie mam nic do zarzucenia. Różnica w brzmieniu SQ1 w stosunku do AQ2 jest wyczuwalna, ale nie na korzyść któregokolwiek z nich. Ten jest po prostu potężniejszy.“
Producent: http://www.sonor.com/
Dystrybutor: http://www.musik-meyer.com/
OCENA: 5/5 TOP
Plusy:
- bardzo dobre wykonanie
- głębokie, mięsiste brzmienie połączone z wyższymi częstotliwościami
- uniwersalność stylistyczna
- Sound Sustainers
- piękny wygląd
Minusy:
- brak
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny Sonor SQ1 przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Wiktoria Jakubowska!
Share