W dniach 19-
Festiwal został podzielony na trzy tematyczne bloki, które obejmowały warsztaty perkusyjne, koncerty oraz konkurs gry na werblu i zestawie perkusyjnym w trzech kategoriach wiekowych.
Warsztaty:
Odbyło się 5 warsztatów, które poprowadzili: Jacek Wota (werbel), Marcin Jahr (bębny), Jacek Muzioł (marching beats, batucada), Beata Polak (bębny), Michał Bednarz (bębny).
Nasza ekipa osobiście mogła wziąć udział w warsztatach Michała Bednarza, perkusisty, absolwenta Wrocławskiej Akademii Jazzu i Popu oraz Wrocławskiej Akademii Jazzu i Muzyki Estradowej im. Karola Lipińskiego. Michał to wszechstronny perkusista – świetnie radzi sobie w hard rocku i innych gatunkach, w tym metal, funk, blues, jazz i pop. Obecnie Michał pracuje głównie jako muzyk sesyjny w studiu i na wrocławskiej scenie muzycznej m.in.: z Teatrem Muzycznym Capitol, Justyną Szafran, Olą Turoń, Natalią Szczypułą i Silesian Jazz Orchestra.
Warsztaty perkusyjne Michała cechował bardzo dobry kontakt z uczestnikami i ciekawe zagadnienia dotyczące sposobu ćwiczenia na zestawie perkusyjnym.
Koncert:
Przez cały czas trwania festiwalu uczestnicy mogli codziennie brać udział w przygotowanych przez organizatora koncertach. Odbyły się następujące wydarzenia: Koncert Inauguracyjny “Muzyka rupieci”, Drumbattle w Galerii Piastów, Perkusyjny Flashmob
Rytmiczne gry i zabawy z nagrodami, Prezentacje uczniów ZSM w Legnicy Instrumenty perkusyjne jakich nie znacie, Koncert zespołu Jazz Dreamers, Koncert finałowy “Nasi laureaci“
Właśnie na tym ostatnim koncercie nasza ekipa mogła wysłuchać i obejrzeć dwóch laureatów konkursu perkusyjnego oraz zaproszonego zespołu FERBI NTE. W skład w/w grupy wchodzi perkusista Olaf Rykała, który wielokrotnie był laureatem konkursu perkusyjnego Drum Battle. Zespół zaprezentował mieszankę hip-hopu połączoną z muzyką graną na żywo. FERBI NTE cechuje ciekawe instrumentarium, oprócz zestawu perkusyjnego na scenie mogliśmy podziwiać trąbkarza oraz klawiszowca obsługującego kilka syntezatorów.
Konkurs;
Po dwuletniej przerwie konkurs gry na zestawie perkusyjnym i werblu wrócił do tradycyjnej formuły przesłuchań uczestników przed komisją na żywo. W skład jury konkursu weszły znane i cenione osoby z branży perkusyjnej:
Beata Polak – nie trzeba przedstawiać szerzej tej perkusistki. Obecnie grająca w Wolf Spider, 2TM 2, 3 oraz z solowym projektem Tomasza Budzyńskiego. Na codzień Beata wykłada grę na instrumentach perkusyjnych w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.
Marcin Jahr – Absolwent Liceum Muzycznego w Bydgoszczy oraz Konserwatorium Katowickiego (Szkoła Jazzu i Popu). Od ponad 30 lat współpracuje z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. W swojej karierze muzycznej współpracował z niemal wszystkimi najsłynniejszymi polskimi muzykami, wśród nazwisk artystów zagranicznych, z którymi współpracował, są m.in. Mike Mainieri, Vadim Brodski, Garisson Fewell, Pete Lockett, Ed Schuller. Perkusista jest również ważnym pedagogiem – wykładał na Uniwersytecie Silona Gora, Konserwatorium Muzycznym w Szczecinie, jest także wykładowcą w wielu studiach muzycznych m.in. w Pradze (Czechy), Reichlingen (Niemcy) i w Polsce – w Puławach, Pułtusku, Lesznie oraz wielu jednorazowych klinikach perkusyjnych w różnych miastach naszego kraju. Obecnie oprócz „Ptaszyna” Wróblewskiego może poszczycić się trwającą współpracą z Adamem Wendtem (Power Set & Adam Wendt & Friends), Big Collective Band Wiesława Pieregorólki, Andrzejem Łukasikiem i Januszem Szromem. Artysta współpracował także z warszawskim teatrem „Syrena” i Mazowieckim Teatrem Muzycznym. W 2016 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Tutaj możesz przeczytać relację z warsztatów Marcina w Poznaniu.
Jacek Wota – W 1977 ukończył klasę perkusji im. Eugeniusza Waloszczyka w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, w 1974 został zatrudniony w Filharmonii Wrocławskiej, gdzie od 1980 jest solistą w grupie perkusyjnej. Jako solista, kameralista i orkiestra występował w Polsce, wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Dokonał prawykonań kompozycji perkusyjnych na świecie i w Polsce, występował na prestiżowych festiwalach, nagrywał dla radia, telewizji i wytwórni płytowych. Poza działalnością artystyczną czynnie zajmował się także nauczaniem, w 1977 został zatrudniony we wrocławskim Państwowym Wyższym Konserwatorium Muzycznym (obecnie Konserwatorium), gdzie przeszedł kolejny etap swojej drogi naukowo-dydaktycznej, której zwieńczeniem był tytuł naukowy profesora. W 2000 roku został odznaczony Muzyczną Nagrodą Artystyczną Prezydenta RP. Jest często zapraszany jako juror krajowych i międzynarodowych konkursów perkusyjnych oraz wykładowca na kursach mistrzowskich, seminariach, seminariach i konferencjach perkusyjnych w kraju i za granicą.
Konkurs został podzielony na dwie kategorie w trzech grupach wiekowych.
- grupa A – do lat 12 (osoby urodzone w roku 2010 i później)
- grupa B – do lat 16 (osoby urodzone w latach 2006 – 2009)
- grupa C – do lat 21 (osoby urodzone w latach 2001 – 2005)
W kategorii perkusji uczestnicy w każdej grupie wiekowej byli zobowiązani do zagrania dwóch wybranych przez siebie utworów perkusyjnych na instrumenty solo lub akompaniament, w tym balladę. Utwory nie powinny przekraczać 15 minut.
W kategorii werbel zawodnicy w każdej grupie wiekowej byli zobowiązani do gry 2 wybranych przez siebie utworów solo, zawierających elementy zarówno techniki rudymentalnej jak i klasycznej.
Największą konkurencję i prawdopodobnie poziom uczestników dało się zauważyć w kategorii wiekowej do 16 roku życia. Nam było dane obejrzeć 4 występy uczestników i aż 3 z nich zostały nagrodzone przez Jury. Poniżej podajemy wszystkie wyniki i nazwiska laureatów, włącznie z przyznanymi nagrodami.
Musimy podkreślić, że uczeń naszej szkoły Beatit Drum School Szczepan Słodkowicz zajął II miejsce w kategorii zestaw perkusyjny w grupie wiekowej do 16 lat. Szczepanowi i wszystkim laureatom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy. Imprezie życzymy pełnoletności za rok i dożycia sędziwego wieku wraz z nami.
.