> > > Jak miksować bębny – przewodnik krok po kroku

Perkusja stanowi podstawę piosenki. Nie tylko ustanawia rytm, ale może być również najbardziej zapadającą w pamięć częścią utworu. Jak wiele innych procesów, miksowanie bębnów może okazać się bardzo trudne. Jeśli jesteś w tym nowicjuszem, spotkanie z tak wieloma różnymi elementami miksowania, takimi jak balans, korekcja, pogłos, kompresja, przetwarzanie grup, bramka szumów i wzmocnienie transjentów, może wydawać się dla ciebie kłopotliwe. Ten artykuł jest przewodnikiem krok po kroku, który nauczy Cię miksować bębny i zawiera wszystkie wskazówki i triki, których używa się podczas miksowania perkusji.

Krok 1:

Stwórz grupę wysyłek

Zanim zaczniesz miksować bębny, musisz zorganizować różne źródła dźwięku. Wiele ujęć werbla (np. górna i dolna membrana), bębna basowego lub mikrofonów overhead powinny być wysłane do  indywidualnej szyny instrumentalnej lub należy każde  z tych ujęć zmiksować  osobno. Szyna miksowania (mix bus) to po prostu sposób na skierowanie jednego lub więcej wybranych ujęć audio do określonych miejsc, takich jak wysyłki Aux, podgrupy i główny miks L/R. Żądany kanał lub dźwięk jest wysyłany do wybranej szyny (Aux Send, Main L/R, VCA itp.). Sygnał ten jest dostarczany do żądanego miejsca docelowego poprzez podkręcenie suwaków (tłumików) lub pokręteł dla kanałów w tej szynie. Jeśli masz dwa mikrofony od werbla, powinieneś ustawić wyjście każdego kanału na tę samą szynę i ustawić wejście kanału pomocniczego na tę szynę. Proces będzie taki sam dla wszystkich innych źródeł dźwięku. Ustaw wyjście każdego źródła jako nową szynę, a następnie ustaw wejście ścieżki aux jako tę samą szynę. Dobrze jest nazwać każdy bus (szynę) unikalną nazwą.

Krok 2:

Stwórz proporcje

Następnym krokiem w nauce miksowania bębnów jest znalezienie odpowiedniej proporcji. Najpierw powinieneś oznaczyć fukcją solo wszystkie ścieżki nagranej perkusji i wyłączyć wszystkie mikrofony. Następnie rozpocznij włączanie  wybierając najważniejsze elementy brzmienia perkusji solo, zwykle zaczynając od bębna basowego lub werbla. Na koniec dodaj wszystkie inne instrumenty i ujęcia i twórz odpowiedni balans dla każdego bębna, aż cały zestaw perkusyjny będzie brzmiał naturalnie. Musisz zrównoważyć dźwięk każdego elementu zestawu oraz dźwięk całego zestawu w stosunku do innych brzmień w miksie. Aby to zrobić, musisz posłuchać zestawu perkusyjnego i upewnić się, że każdy element jest wyraźnie słyszalny. Werbel jest zwykle najgłośniejszym elementem zestawu, po nim następuje stopa i tomy. Możesz użyć mikrofonów overhead i mikrofonów room, aby wszystkie bliskie mikrofony brzmiały w spójności, tworząc przestrzeń dla perkusji. Jeśli nie jesteś pewien, czy osiągnąłeś idealną równowagę, możesz użyć miksu referencyjnego.

Warto porównać dźwięk swojego miksu z niektórymi z najlepszych nagrań i upewnić się, że jesteś na właściwej drodze. Po prostu słuchaj uważnie każdego elementu w miksie i dostosowuj poziomy każdego instrumentu, aż uzyskasz właściwą równowagę.

Krok 3:

EQ

Doszliśmy do podstawowej części miksowania bębnów zwanej EQ. Korekcja to jedna z najbardziej znanych form przetwarzania dźwięku w produkcji muzycznej, która pomaga manipulować pasmami dźwięków nagranych podczas sesji. Dzięki EQ możesz nadać charakter instrumentowi, zwiększyć separację, tworzyć efekty i nie tylko. Oto kilka wskazówek i trików dotyczących korekcji każdego elementu zestawu perkusyjnego.

EQ bębna basowego

  • Usuń niski poziom rejestrów  za pomocą filtra górnoprzepustowego (do 50 Hz)
  • Zwiększ lub obniż podstawową częstotliwość uderzenia instrumentu (pomiędzy 60 a 120 Hz)
  • Pozbądź się zamulenia w niskich tonach (około 250 Hz)
  • Usuń nadmierne tony wybrzmienia w pomieszczeniu w zakresie średnim (pomiędzy 250 Hz a 1 kHz)
  • W razie potrzeby zwiększ zakres 1 – 5 kHz, aby podkreślić atak instrumentu

EQ werbla

  • Wyeliminuj niski poziom rejestrów za pomocą filtra górnoprzepustowego (do 100 Hz)
  • Zwiększ lub obniż podstawową częstotliwość werbla (pomiędzy 150 a 250 Hz).
  • Usuń zamulenie lub kartonowość w niskich tonach (pomiędzy 250 – 500 Hz)
  • Wyeliminuj dzwonienie w werblu w wąskim paśmie (od 500 Hz do 1,5 kHz) Zwiększ 3 – 5 kHz, aby podkreślić strzał. Jednak nadmierne podkreślanie tego może sprawić, że werbel będzie zbyt „gryzący”, aby zdominować znacząco te pasmo, w którym większość źródeł dźwięku ma swoje podstawowe częstotliwości, w tym wokale.
  • Jeśli chcesz dodać powietrza do dźwięku werbla, podbij 8 kilohercy i więcej za pomocą filtra wysokiej częstotliwości.

EQ  tomów

  • Obetnij średnie, aby pozbyć się kartonowego dźwięku (250 Hz i 1 kHz)
  • Wzmocnij tony niskie (80-100 Hz dla floor tomów i 250 Hz dla rack tomów)
  • Usuń niski poziom częstotliwości za pomocą filtra górnoprzepustowego (do 100 Hz)
  • Usuń zamulenie w niskich średnich częstotliwościach (około 250 Hz)
  • Dodaj atak podbijając od 5 kHz do 7 kHz, w zależności od rozmiaru tomu.

EQ talerzy i overheadów

  • Użyj górnoprzepustowego filtra, aby zrobić miejsce dla innych niskich rejestrów. (do 300 Hz) dla ujęć  talerzy z użyciem bliskiego pola nagrywania
  • Usuń zamulenie w niskich średnich rejestrach (około 250 Hz)
  • Pozbądź się kartonowość lub nadmiernego tonu pomieszczenia w środku pasma (pomiędzy 250 Hz a 1 kHz)
  • Zrób miejsce na wokal małym cięciem około 5 kHz. Jeśli chcesz dodać blasku, wzmocnij powyżej 8 kHz za pomocą  filtra wysokoprzepustowego

Krok 4:

Użyj kompresora

Kompresor jest przydatnym narzędziem, jeśli chcesz nauczyć się miksować bębny, ponieważ pozwala kontrolować zakres dynamiki dźwięku. Jest najczęściej używany w celu kontroli nad dźwiękami w miksie tak, aby nie były one zbyt ciche. Możesz używać kompresorów na wiele różnych sposobów, aby budować brzmienie perkusji. Na przykład, jeśli chcesz  efektu mocnego werbla, możesz użyć szybkiego czasu ataku i ratio w stosunku 4:1. Jeśli chcesz miękkiej i okrągłej stopy, możesz użyć wolnego czasu ataku i ratio z małym stosunkiem 1,2:1. Kompresor odbiera dźwięk i zmniejsza ich głośność, jeśli przekroczy określony próg, dzięki czemu można obniżyć głośność całego utworu i upewnić się, że nic się nie pogubi w miksie.

Pierwszym sposobem na to jest użycie wolnego czasu ataku. Czas ataku to czas potrzebny do uruchomienia kompresora lub czas oczekiwania przed kompresją sygnału.

Kiedy masz powolny czas ataku, pozwalasz tym niskim, głośnym dźwiękom przejść przed zastosowaniem kompresji. Dzięki temu te potężne basowe uderzenia brzmią w pełni i bogato, jednocześnie kompresując wszystko inne, dzięki czemu pozostają stabilne i spójne pod względem głośności przez cały utwór. Drugim sposobem użycia kompresorów na bębnach jest szybki czas ataku. Daje to tym niskim dźwiękom mniej miejsca do oddychania, co może być idealne, gdy potrzebujesz mocniej brzmiącego bębna basowego lub werbla.

Krok 5:

Użyj pogłosu

Pogłos jest bardzo popularnym efektem używanym na wielu różnych instrumentach, ale użycie go szczególnie ważne, jeśli chcesz nauczyć się miksowania perkusji.

Pomaga stworzyć głębię dźwięku poprzez dodanie sztucznych odbić do głównego sygnału. Pomoże Ci to sprawić, że dźwięki perkusji będą słyszalne tak, jakby znajdowały się w znacznie większej przestrzeni niż są. Ważne jest, aby pamiętać, że pogłos należy zastosować po przetworzeniu dźwięku perkusji za pomocą korektora i kompresji, aby przypadkowo nie wpływać na żadne z tych ustawień poprzez dodanie reverbu.

Podczas miksowania bębnów możesz używać różnych pogłosów:

  • Pogłos pomieszczenia: daje perkusji wrażenie, jakby zostały nagrane w pomieszczeniu, nadając im autentyczny charakter.
  • Chamber Reverb: dobry wybór, jeśli chcesz naturalnie brzmiącego, nieelektronicznego reverbu dla swojego utworu.
  • Hall Reverb: zapewnia potężne i epickie brzmienie, jest idealny, jeśli chcesz poczuć atmosferę stadionu lub koncertu na żywo.
  • Plate Reverb: nadaj swojemu utworowi „oldschoolowy” klimat i spraw, by brzmiał, jakby był nagrany we wcześniejszej epoce.

Krok 6:

Bramka szumów i wzmocnienie transjentów

Ucząc się miksowania bębnów, możesz wykorzystać bramkę szumów i wzmocnienie transjentów na swoją korzyść. Bramka szumów została zaprojektowana w celu wyeliminowania niepożądanego efektu przysłuchów bębna, podczas gdy wzmocnienie transjentów pomaga uwydatnić atak i podtrzymać jakościowo brzmienie. Najpierw porozmawiajmy o bramce szumów. Ten proces to tylko sposób na pozbycie się wszelkich częstotliwości, których nie chcesz w swoim utworze. Możesz ustawić próg głośności dla bramki. Gdy tylko sygnał osiągnie ten próg, zostaje po prostu wyciszony. To świetny sposób na utrzymanie miksu w czystości i bez przysłuchów, ale musisz uważać, aby przypadkowo nie wyciąć części dźwięku, które są w rzeczywistości ważne dla całokształtu brzmienia perkusji. Z drugiej strony wzmocnienie transjentów to zupełnie inna technika, która daje odwrotny efekt. Zamiast wyciszać dźwięki powyżej określonego progu częstotliwości, możesz użyć wzmocnienia transjentów, aby te dźwięki były głośniejsze.

Świetnie nadaje się do podkreślenia pewnych aspektów miksu perkusyjnego, takich jak atak lub wybrzmienie.

Jak sprawić, by bębny wyróżniały się w miksie?

Głośność bębnów będzie zależeć od tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz, aby były głośne i agresywne, podkręć je. Jeśli jednak chcesz, aby były bardziej subtelne brzmienie, zmniejsz głośność.

Jeśli chcesz, aby Twoje bębny wyróżniały się nieco bardziej, oto kilka sztuczek:

  1. EQ  – wykręć dobry dźwięk zestawu
  2. Zmniejsz część niskich tonów z innych instrumentów w swoim miksie, jeśli konkurują one z bębnem basowym.
  3. Załóż kompresor na bęben basowy i wyreguluj go, aby zaczął pompować na poziomie około -4 dB. Następnie obniż próg tak bardzo, jak to możliwe, uważając, żeby nie brzmiało to nienaturalnie lub „miękko”. Dzięki temu wybrzmienie stopy  będzie nieco dłuższe i będzie wydawać się głośniejsze, niż gdyby nie było skompresowane.

Czy powinienem najpierw miksować bębny?

Podczas miksowania utworu często słyszy się kilka różnych strategii, kiedy rozpocząć miksowanie perkusji. Niektórzy inżynierowie dźwięku twierdzą, że najpierw należy zmiksować bębny, podczas gdy inni uważają, że nie. Sprawdźmy zalety i wady obu podejść.

Zalety miksowania bębnów w pierwszej kolejności:

Posiadasz pomysł na to, jak mają brzmieć pozostałe instrumenty w miksie. Jest to szczególnie ważne, jeśli w twoim utworze jest gitara lub inne instrumenty perkusyjne, które mogą łatwo zostać przykryte przez brzmienie werbla. Jeśli nie będziesz ostrożny, domyślnie otrzymasz dużo zamulonego brzmienia w swojej produkcji. Jednak zaczynając od perkusji, możesz lepiej zrozumieć, jakie częstotliwości należy wykreować, aby zostawić miejsce w miksie dla innych brzmień. Możesz zaoszczędzić czas i być pewnym, że wszystko działa spójnie.

Wady miksowania bębnów w pierwszej kolejności:

Minusem miksowania bębnów jako pierwsze jest to, że później może być trudno wrócić i wprowadzić poprawki, zwłaszcza jeśli twoja piosenka ma wiele warstw. Jeśli potrzebujesz poprawić coś w brzmieniu bębna basowego lub werbla, te zmiany mogą wpłynąć na brzmienie reszty utworu.

Jak zmiksować potężne bębny?

Bębny mogą być dość niewyraźne w brzmieniu i łatwo mogą popsuć całe brzmienie piosenki.

Oto kilka wskazówek, jak miksować bębny o potężnym brzmieniu.

Aby uzyskać naturalny ton, zacznij od powolnego ataku i szybkiego release.

Więcej początkowych transjentów przechodzi przez jednostkę bez kompresji, gdy czas ataku jest mały (slow). Stopniowo zwiększaj czas ataku, aż osiągniesz idealną równowagę pomiędzy zwartym i mocnym uderzeniem. W przypadku szybkich partii bębnów idealne są szybkie czasy release.

Jak głośna powinna być perkusja w miksie?

  • Pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że bębny same w sobie brzmią dobrze.
  • Wyłącz wszystkie tłumiki, a następnie posłuchaj perkusji solo.
  • Nie zapomnij o werblu! Werbel łatwo ginie w miksie.
  • Upewnij się, że dźwięk zestawu ładnie brzmi i pasuje do reszty instrumentów w miksie
  • Następnym krokiem jest posłuchanie innych piosenek w celach referencyjnych i sprawdzenie, czy możesz znaleźć jakieś wzorce pod względem głośności bębnów w porównaniu do wszystkiego innego w miksie. Dobrym pomysłem jest zrobienie tego na kilku różnych poziomach głośności. Pomoże Ci to zorientować się, co najlepiej sprawdza się w różnych stylach i gatunkach muzycznych.

Jak sprawić dobrze brzmiący werbel?

Jeśli chcesz, aby werbel brzmiał lepiej po zmiksowaniu, możesz spróbować kilku rzeczy. Oto kilka porad:

  • Użyj filtra górnoprzepustowego na busie werbla
  • Zmniejsz częstotliwość basów
  • Zastanów się, czy Twój pogłos nie  jest za głośny, czy za cichy
  • Spróbuj użyć bramki do odcięcia pogłosu

Czy powinieneś robić panoramę bębny?

Kiedy próbujesz sprawić, by dźwięk perkusji wypełnił całe pomieszczenie, panoramowanie jest jednym z Twoich najważniejszych narzędzi. Jeśli chcesz zrozumieć, jak miksować bębny, powinieneś rozważyć użycie panoramowania.

Przesuwanie bębnów do środka panoramy

Kiedy przesuniesz wszystkie dźwięki perkusji do środka, uzyskasz bardzo monofoniczny miks, w którym nic się nie wyróżnia. Stopa i werbel również nie są zbyt obecne w miksie, ponieważ mają wspólne częstotliwości z innymi instrumentami. Kiedy w swoim miksie masz dużo instrumentów, ważne jest, aby zostawić dla nich trochę miejsca. Dobrym sposobem rozwiązania tego problemu jest użycie grup i autobusów. Możesz skierować wszystkie swoje dźwięki perkusyjne do jednej szyny, a następnie zepchnąć wszystkie te dźwięki razem w jedno źródło dźwięku, ułatwiając sterowanie tym źródłem.

Panoramowanie bębnów w całym polu stereo

Kiedy panoramujesz bębny w całym polu stereo, daje to wyraźną separację między każdym źródłem dźwięku, a po prawidłowym przetworzeniu tworzy szerokość stereo bez uszczerbku dla kompatybilności mono. Wadą jest to, że jeśli chcesz mieć węższy dźwięk, musisz osobno miksować każdy dźwięk, co może być czasochłonne i destrukcyjne dla miksu.

Czy bębny powinny być nagrywane w trybie mono czy stereo?

Perkusja może być nagrywana w trybie mono lub stereo. Każdy bęben powinien być nagrany jako osobny instrument. Stopa, werbel i tomy są nagrywane osobno z osobnymi mikrofonami. Dlatego są w mono. Z drugiej strony mikrofony overheads i mikrofony rooms są rejestrowane w stereo. Jeśli masz wystarczająco dużo mikrofonów warto wszystkie ujęcia nagrać w stereo. Pozwoli to lepiej zmiksować je po nagraniu.

Podsumowanie

Miksowanie bębnów może być skomplikowane dla osób nie posiadających wiedzy na temat produkcji muzycznej. Jeśli jednak zdecydujesz się na naukę miksowania bębnów, zacznij od głównych elementów, takich jak szyna miksująca, balans, korekcja, kompresja, bramka szumów, pogłos i transjenty. Wielu początkujących muzyków nie wie, jak miksować bębny by  brzmiały dobrze w oparciu o brzmienie, które maja w głowie. Tak więc, oprócz nauki teorii muzyki, jednym z najlepszych sposobów na poprawę umiejętności miksowania perkusji jest wykorzystanie referencyjnych piosenek, które lubisz, i rozebranie ich na czynniki pierwsze. Dodaj te komponenty do własnego miksu perkusyjnego i ćwicz kreowanie podobnych dźwięków, aż poczujesz się z nimi komfortowo. Możesz być przytłoczony ilością informacji o miksowaniu bębnów. Jednak poznanie każdego aspektu miksowania może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników dla Ciebie i Twoich projektów w przyszłości.

 

Źrodło: https://drummagazine.com/how-to-mix-drums/

Zdjęcia: Canva