Przy okazji koncertu grupy Incubus w Berlińskiej Columbiahalle spotkaliśmy się z Jose Pasillasem (perkusistą tej wciąż bardzo popularnej formacji), aby uciąć sobie miłą pogawędkę na temat tego, co w życiu najważniejsze, czyli bębnów. Mogliście już obejrzeć i wysłuchać pierwszą część tej rozmowy (TUTAJ), a teraz pora na samo perkusyjne “mięso”, czyli prezentację zestawu perkusyjnego, której dokona sam artysta. Zapraszamy!
“To mój najnowszy zestaw DW z customowym wykończeniem. Jest on wykonany z wiśni, werbel również ( w tej chwili mój ulubiony). Jak widzicie gram na płytkich tomach. Ich rozmiary to: 8”, 10”, 12”. Nie wiem, jaka jest głębokość octobana. Daje troszkę inną barwę, gdy przebiegam po wszystkich tomach. 16” i 18” to pełnowymiarowe tomy, więc mają dużo fajnego dołu. Lubię grać na płytkich tomach, bo mogę je powiesić trochę niżej. Jak widzicie mam zestaw à la lowrider. Siedzieć przy nim jak należy to zawsze wyzwanie.
Do tego mamy blaszki Sabian. Używam dość dużych talerzy, bo dużo crashride’uję. Te mają rozmiary 21” i 22”. Ten nazywam „prototypem” i to jego najczęściej używam jako crash ride’a. To nie jest blacha customowa, a prototyp, który mi się bardzo spodobał, więc po prostu Sabian wciąż go dla mnie produkuje. Używam tej blachy od 10 lat. Tu mamy asortyment splashy: 8”, 10”, 12”. Zwykle gram na blachach AAX Hand Hammered lub HHX. Na przykład mój hi hat to HHX Explosion 13”. Mój zestaw to kombinacja tych typów talerzy i od czasu do czasu coś zmieniam. I usually play AAX Hand Hammered or HHX, for example my hi hats are 13” HHX Explosion hats. Gdy gramy poza Stanami, to przechodzimy z zestawu A na B. Czasami jest w użyciu nawet zestaw C. Przez to niektóre blachy są różne, ale najczęściej jest to to samo. Jak powiedziałem: AAx and HH – lubię Hand Hammered. Seria Explosion jest naprawdę dobra, trochę bardziej „brudna”. I to właściwie mój świat.
Naciągi to Remo. Od zawsze gram na Emperorach i CS z czarną kropką na werblu. Na centrali Powerstroke 3.
Pałki to customowy Vater. Coś pomiędzy 5A i 5B. Są trochę dłuższe i niż 5A i mają okrągłe główki. Szyjka jest również trochę dłuższa. Nie jest łatwo znaleźć właściwą masę przy główce, ale właśnie dlatego lubię główki okrągłe i wydłużoną szyjkę.
Rozmiary bębnów: 8” x 4”, 10” x 4”, 12” x 5”, 16” x 14”, 18” x 16”, centrala 20” x 18”. To jest wiśniowy werbel 14” x 6”. Ten to chyba 14” x 5”. To mój wyżej strojony werbel. Lubię mieć trochę inne brzmienie podczas grania breakbeatów. Ten octoban ma 6”. Nie pamiętam jego głębokości, ale chyba 14”. Nie wiem, może 10. A może 26 i 3/4 minus 14, co daje około 12. Dodajemy 1 i mamy około 13. Czy jakoś tak.
Hi hat to HHX 13”. Nie jestem pewien, czy to Explosion, ale wolę HHX, bo są jaśniejsze i bardziej „chrupkie”. Przesiadłem się na mniejsze, 13-calowe hi haty jakieś 6 – 7 lat temu.
Blachy efektowe to będzie pewnie ostatnia rzecz. Splashe 8” i 10” to chyba AAX, a to jest HHX 12”. Nie wiem dokładnie, co to jest. Po prostu brudno brzmiąca chinka. HH – hand hammered. Jako lewego crasha używam blachy Hand Hammered Vintage Ride. Czasami będzie to coś w wykończeniu brilliant. To jest blacha 21”, a to 22”. Chyba z serii Hand Hammered, ale nie mam pewności. Ten crash to 18” Vault. No i Hand Hammered China 18”. Do tego Raw Bell Ride Hand Hammered 21”. Dużo na nim ride’uję. Jest grubszy i podoba mi się brzmienie kopułki. Używam go też jako crash ride’a. Do tego jeszcze potrzeba porządnego kataru, jak ten dzisiaj.”