Wszystko, co powinien wiedzieć każdy perkusista!
Szkoła perkusyjna Elephant Drums postanowiła zamieścić na swojej stronie bardzo przydatną rzecz: krótki przewodnik po świecie naciągów. Uznajemy, że jest to bardzo istotna kwestia- wszak bez odpowiednich naciągów nasze bębny nie będą brzmieć w wykonywanej przez nas muzyce, a rozstrojone bębny to koszmar zarówno perkusisty, akustyka jak i całego zespołu. Trochę ogólnej wiedzy przyda się każdemu!
Z czego robiony jest naciąg?
Kiedyś wykonywany ze skór zwierzęcych, teraz z tworzywa sztucznego naciąg to nic innego jak powłoka, która wzmocniona jest metalową obręczą. Wykonywanie ich ze skór pochodzących od zwierząt łączy się obecnie z wieloma kwestiami moralnych, oraz dużymi kosztami, co sprawia, że używanie syntetyków jest powszechne, tańsze i nie budzi kontrowersji.
Naciągi uderzane
Są to naciągi, które zakłada się na górną część bębna. To w nie uderza się pałkami i bijakami. Naciągi rezonujące zakładane są na dół, i jak sama nazwa mówi, wspomagają rezonację dźwięku. Autorzy artykułu klasyfikują naciągi trzech największych producentów (Remo, Aquarian oraz Evans) w trzech kategoriach:
-Grubości
-Wykończenia/powlekania
-Wygłuszenia
*Jeśli chodzi o grubość naciągu, warto się nad nią dobrze zastanowić. Generalnie warto czytać opis producenta, gdyż są tam sprecyzowane propozycje brzmień, które dany naciąg pozwala osiągać. Generalnie naciągi cieńsze powinny sprawdzić się u perkusistów, którzy wolą żywe, pełniejsze brzmienie, a te grubsze czy dwuwarstwowe zadowolą bębniarzy, którzy preferują bardziej suche dźwięki.
*Wygląd, czy też wykończenie nie jest tylko i wyłącznie kwestią estetyki. Chociaż obecne naciągi można uznawać za małe dzieła sztuki (patrz Remo Tattoo Skyn), powinniśmy solidnie zastanowić się nad tym, czy interesuje nas naciąg powlekany, czy też nie. Naciągi powlekane dodają do brzmienia więcej pełni i ciepła, z kolei niepowlekane dodają więcej definicji i ataku. To istotne, ponieważ nie każdy naciąg będzie pasował do danej muzyki. Na powlekanych membranach możliwa jest gra miotełkami, właśnie dzięki swojej teksturze.
Naciągi rezonujące
Niektórzy perkusiści uważają, że nie trzeba zmieniać tego rodzaju naciągów, skoro nie uderza się w niego pałkami. Inni uważają, że zmienić je trzeba tylko wtedy, kiedy pękną. Istnieją też opinie, iż naciągi rezonujące nie wpływają aż tak bardzo na brzmienie zestawów z niższej półki, więc wymiana na nowe nie jest potrzebna. Może i jest w tym trochę racji, ale przy zestawach profesjonalnych dobór naciągów, które pozwolą wykrzesać z nich pełnię brzmienia to sprawa podstawowa. Warto obejrzeć dostępne w internecie poradniki na ten temat, lub spytać się o to w sklepie albo u swojego nauczyciela.
Wymiana naciągów
Technicznie zmiana naciągu na nowy polega na odkręceniu śrubek od lugów, sciągnięciu obręczy, i wymianie membrany. Nie jest to rzecz trudna. Warto jednak pamiętać o tym, że przy okazji takiej czynności możemy zrobić znacznie więcej! Możemy przeczyścić obręcze, lugi, a także wytrzeć krawędzie bębna suchą szmatką. Warto również sprawdzić stan śrubek oraz lugów. To małe i kosmetyczne rzeczy, ale wierzcie nam- pielęgnacja bębnów to istotna kwestia, jeśli chcemy, aby służyły nam przez długie lata. Następną częścią jest już strojenie bębnów, ale o tym opowiemy kiedy indziej…
Źródło: https://www.elephantdrums.co.uk/
Strony producentów naciągów:
REMO: https://remo.com/
AQUARIAN: https://www.aquariandrumheads.com/