W dniach 2 – 5 kwietnia we Frankfurcie nad Menem zorganizowano kolejną edycję targów Musikmesse, które odbywają się od blisko 40 lat. Była to bodaj siódma impreza z udziałem portalu beatit.tv, więc pewną skalę porównawczą już mamy. Możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że z punktu widzenia tego, co nas najbardziej interesuje (czyli perkusji) perkusji na targach muzycznych we Fankfurcie nie było zbyt wiele do relacjonowania. Naprawdę trudno uznać wysiłki doskonałego skąd inąd producenta instrumentów klasycznych Bergerault, czterech tureckich wytwórców talerzy (Amedia, Bosphorus, Istanbul Mehmet, Turkish) wraz z ich endorserami, kilku małych wystawców, a także różnego autoramentu chińszczyzny za pawilon perkusyjny z prawdziwego zdarzenia (od jakiegoś czasu dzielony z “dęciakami”, a w tym roku także ze sprzętem basowym – tam dopiero nie było nic do oglądania). Oprócz wspomnianych marek blach nie można było spotkać nikogo z konkurentów, a jeśli chodzi o producentów zestawów perkusyjnych czy chociaż werbli, było jeszcze gorzej. Nie mamy ambicji analizowania przyczyn tego stanu rzeczy, szukania winnych czy wytykania palcem – stwierdzamy po prostu stan faktyczny. Poza tym może to być sytuacja przejściowa, a może po prostu przyszedł czas na to, aby zakończyć tę imprezę w znanej dotychczas formule (zwłaszcza, że o konkurencyjnej imprezie Music Park w Lipsku mówi się coraz głośniej).
Bardzo ciekawym wyjątkiem od tegorocznej słabizny było skromniutkie stoisko producenta triggerów o nazwie TrigMic. To bardzo zmyślny patent, który polega na tym, że wiązka laserowa emitowana pionowo zostaje przerwana przez bijak, co zostaje zarejestrowane przez moduł, który wyzwala odpowiednią próbkę dźwiękową. Urządzenie można podłączyć bezpośrednio do miksera, istnieje również możliwość załadowania własnych próbek do pamięci urządzenia za pośrednictwem połączenia bluetooth. Popatrzcie i posłuchajcie sami…
“Pozdrowienia z targów Musikmesse 2019! Nazywam się Elijah Mudrenov. Przedstawiam produkt mojej firmy o nazwie TrigMic. Jest to trigger laserowy do bębna basowego opierający się na oryginalnej technologii laserowego monitorowania uderzeń. Każdy może sobie tutaj sprawdzić jak to działa i brzmi. Prezentowany tu przez nas system współpracuje z profesjonalnymi aplikacjami, które rozpoznają brzmienia centralki tak na żywo jaki i w studio. Laserowe monitorowanie uderzeń polega na tym, że wiązka laserowa obserwuje ruch bijaka, a moduł rozpoznaje uderzenie i wyzwala próbkę z wewnętrznej pamięci. Za pośrednictwem gniazda OUTPUT można podłączyć zwykły kabel mikrofonowy i skomunikować urządzenie ze stołem mikserskim. Wszystkie urządzenia TrigMic są wyposażone w opcję bluetooth, co pozwala wgrać do ich pamięci własne próbki.”