W okresie epidemii perkusiści oraz firmy perkusyjne starają się zaproponować bębniarzom zamkniętym w domach jakieś zajęcie związane z ulubionym instrumentem. Artyści i szkoły proponują lekcje online, a firmy pogadanki, wywiady, a nawet warsztaty.
Nie inaczej jest w przypadku beatit.tv. Proponujemy Wam nowy sposób kontaktu w naszej działalności, a mianowicie panele edukacyjne online, które streamujemy na żywo, a następnie zamieszczamy na naszym kanale.
Pierwszy z takich paneli odbył się 3 kwietnia, kiedy to Maciej “Ślepy” Głuchowski mówił o tym, jak ćwiczyć grę na perkusji. Oto najważniejsze punkty jego pogadanki:
1. W dobie epidemii wielu perkusistów nie ma dostępu do swoich zestawów. Można sobie poradzić nawet bez pada ćwiczebnego używając poduszek, materaca, kołczana do pałek, czy plastikowego wiaderka. Są to świetne powierzchnie do wypracowania techniki, ponieważ mają słabe odbicie. Do tego wielu z nich można używać w podróży.
2. Minimalny czas, jaki należy poświęcić na ćwiczenie w ciągu dnia to 60 minut. Nie znaczy, to, że trzeba katować bębny 8 godzin każdego dnia. Po prostu godzina dziennie utrzymuje nas w formie, a każda kolejna minuta w ciągu doby to bonus. Ważna jest systematyczność, a więc ćwiczymy CODZIENNIE.
3. Wyznaczmy sobie cele: co chcemy osiągnąć, jakie techniki opanować. Często nie dojdziemy do tego sami. Warto się skonsultować z nauczycielem, który ustawi aparat pod kątem celu, do którego dążymy.
4. Bądźmy samokrytyczni. Nie zakładajmy z góry, że potrafimy coś zagrać, sprawdzajmy się. W większości przypadków okaże się, że jednak wciąż jest pole do poprawy.
5. Nagrywajmy swoje wykonania, czy to w formie wideo, czy tylko audio. Dzięki temu mamy możliwość wyłowienia błędów lub niedociągnięć.
6. Ćwiczymy ZAWSZE w kontekście, tzn. do metronomu lub podkładu.
7. Metronom, który Maciej Głuchowski najbardziej lubi to aplikacja PolyNome.
8. Oprócz klasycznych pozycji książkowych (np. “Stick Control“) Maciej Głuchowski poleca podręczniki z ćwiczeniami autorstwa niemieckiego perkusisty Josta Nickela: “Jost Nickel’s Snare Book“, “Jost Nickel’s Fill Book“ oraz “Jost Nickel’s Groove Book“.