> > > Panel edukacyjny BeatIt #4: Dlaczego warto grać na perkusji

W okresie epidemii wirusa COVID-19 perkusiści oraz firmy perkusyjne starają się zaproponować bębniarzom zamkniętym w domach jakieś zajęcie związane z ukochanym instrumentem. Artyści i szkoły proponują lekcje online, a firmy pogadanki, wywiady, a nawet warsztaty.

Podobnie jest w przypadku beatit.tv. Proponujemy Wam nowy sposób kontaktu w naszej działalności, a mianowicie panele edukacyjne online, które streamujemy na żywo, a następnie zamieszczamy na naszym kanale.

Trzeci z takich paneli odbył się 22 maja, kiedy to Maciej “Ślepy” Głuchowski mówił o tym, dlaczego warto grać na perkusji. Oto najważniejsze punkty jego pogadanki:

1. Gra na perkusji zmieniła moje podejście do wielu zagadnień z życia codziennego. Mając dwie lewe ręce musiałem zająć się majsterkowaniem, ponieważ przy bębnach zawsze jest coś do przykręcenia, odkręcenia, przegwintowania, naprawienia itd., przez co zacząłem wykonywać inne prace tego rodzaju w życiu pozamuzycznym i już ich nie unikam.

2. Zdrowie

Grając na zestawie używamy wszystkich kończyn i całego ciała, przez co jesteśmy cały czas aktywni. To powoduje, że musimy mieć kondycję. Pierwsze, co przychodzi w tym kontekście na myśl, to metal ekstremalny, ale nie tylko. Gra w zespołach Armia i Moskwa wymagała ode mnie sporej kondycji – kawałki były szybkie, a do tego Armia potrafiła grać i 3 godziny. Nawet w pewnym momencie rzuciłem palenie, żeby być w lepszej formie. Według naukowców z Uniwersytetu w Tokio gra na bębnach podnosi poziom białych krwinek, które podnoszą odporność organizmu. Wychodzi na to, że perkusiści mniej chorują.
https://www.beatit.tv/gra-na-bebnach-jako-element-leczenia-wielu-schorzen/

Mam doświadczenie w pracy z osobami z autyzmem, zespołem Aspergera i Downa. Gra na bębnach wpływa pozytywnie na osoby zmagające się z tymi schorzeniami.
https://www.beatit.tv/dziewczynka-z-zespolem-aspergera-gra-na-perkusji/   https://www.beatit.tv/fenomen-zespolu-marszowego-zlozonego-z-osob-z-zespolem-downa/                                                             https://www.beatit.tv/wplyw-gry-na-perkusji-na-dzieci-z-autyzmem/    https://www.beatit.tv/wplyw-gry-na-perkusji-na-dzieci-z-zespolem-downa/

Gra na perkusji, konieczność skoordynowania pracy kończyn i przeanalizowania większej liczby bodźców stymuluje pracę mózgu, a konkretnie połączeń nerwowych.
https://www.beatit.tv/badania-naukowe-potwierdzaja-perkusisci-sa-ponadprzecietnie-inteligentni/

Bębny pozwalają się wyżyć po prostu wyżyć. Chodzi tu zarówno o spożytkowanie nadwyżki energii, jak i odreagowanie stresu. Są więc świetną drogą do osiągnięcia równowagi dla osób z ADHD, depresją, czy znajdujących się w sporym, nierzadko długotrwałym stresie.

3. Praca nad motoryką w grze przekłada się na podniesienie umiejętności skupienia się na danym zadaniu również w życiu codziennym. Aby zagrać dobry występ lub sesję nagraniową trzeba najpierw poświęcić trochę czasu na przygotowanie się do tych zadań, podobnie jak to jest np. przed rozmową o pracę. Perkusiści są zatem już przygotowani do tego, aby skoncentrować się podczas procesu przygotowań oraz wykonywania stojącego przed nimi zadania.