W tym roku firma Pearl obchodzi hucznie swoje 75 urodziny. Z tej okazji przygotowała sporo ciekawych, w tym limitowanych nowości. Słowem wstępu, warto jednak wspomnieć o tym, jak od tak skromnych początków ta japońska firma stała się dominującym liderem w produkcji instrumentów muzycznych, posiadającym dziesiątki patentów na całym świecie.
Po drugiej wojnie światowej Japonia znajdowała się w okresie odbudowy. W tym czasie narodziła się nowa firma. 2 kwietnia 1946 roku Katsumi Yanagisawa założył firmę Pearl w małym warsztacie w Sumida-Ku, Tokyo. Dziś siedziba tej czołowej firmy perkusyjnej znajduje się 50 kilometrów dalej, w Chiba w Japonii.
Pierwszymi produktami produkowanymi przez Pearl były statywy na nuty przeznaczone na lokalny rynek japoński. Ponieważ reputacja Katsumi jako rzemieślnika rosła, zachęciło go to do rozpoczęcia budowy bębnów. Do 1953 roku firma poszerzyła ofertę o zestawy perkusyjne, bębny marszowe i koncertowe, kotły, cymbały i latynoskie instrumenty perkusyjne. W 1966 roku Pearl przedstawił serię bębnów „President”, pierwszy profesjonalny zestaw perkusyjny z logo firmy. Od tego momentu nazwa Pearl stała się synonimem najwyższej jakości.
Dziś, aby uczcić wagę, kunszt i klasę marki, seria President triumfalnie powraca w ściśle limitowanej edycji w dwóch wersjach – President series Phenolic oraz President series Deluxe. Oba zestawy nawiązują do początków firmy, kontynuując przy tym trend na reedycje vintage’owych już modeli instrumentów.
Kolejną, ciekawą nowością nawiązującą do przeszłości są werble Duoluxe inspirowane słynnym modelem Jupiter dostępne w rozmiarach 14×5″ oraz 14×6,5″. Oba instrumenty wykonane są z mosiądzu pokrytego chromem i posiadają charakterystyczne wkłady (inlay) okleiny w kolorze Nicotine White Marine Pearl.
Kontynuując wątek werbli, Pearl zaprezentował również nowy, sygnowany werbel Matta Halperna znanego z zespołu Periphery. Instrument ten wykonany jest z mosiądzu o grubości 1,5 mm pokrytego w całości, łącznie z hardwarem, czarnym “proszkowanym” wykończeniem. Werbel posiada również obręcze Die-Cast oraz trzy otwory wentylacyjne i wyposażony jest w membranę Evans Heavyweight Dry.
Do poszerzonej kolekcji werbli dołączyły również bardzo intrygujące instrumenty z nowej serii StaveCraft, które wykonane są konstrukcją klepkową. Korpusy tych werbli to nie bagatela – 25mm grubości na które składają się wspomniane klepki typu solid, które dodatkowo łączone są drewnianymi kołkami wspomagającymi ich wytrzymałość. Oba werble dostępne są w dwóch rozmiarach (14×5″ oraz 14×6.5″) oraz w dwóch, egzotycznych odmianach drewna – Makha i Thai Oak. Instrumenty wyposażone są w odlewane obręcze i membrany Remo CS Dot w wersji Clear by eksponować ich piękną konstrukcję.
Sporo nowości w ofercie Pearl pojawiło się także w zakresie osprzętu. Wśród nich znajdziemy specjalny statyw na głębokie werble czy tomy, statywy na talerze montowane bezpośrednio do centrali, a także specyficznie zakrzywione ramiona do podwieszania blach, które są nie tylko praktyczne, ale i atrakcyjne wizualnie.
Te wspomniane nowości i wiele innych znajdziecie na oficjalnej stronie Pearl pod adresem: https://pearldrum.com/eu/new-products