Trzecia prezentacja werbla Dixon
Bębniarki i Bębniarze! Czas pokazać Wam kolejną prezentację oraz opinię o sprzęcie przekazanym nam za pośrednictwem oficjalnego dystrybutora marki Dixon Drums w Polsce, firmy Soundtrade.
Po werblu Dixon Artisan PDSAR654NMDW następny w kolejności jest drugi instrument o raczej trudnym do zapamiętania symbolu Dixon Artisan PDSAR554HB2. Podobnie, jak w przypadku poprzednika, jeśli bliżej przeanalizujemy to oznaczenie, nie będzie tak źle i to (a nawet owo) z tego się domyślimy. Dla przykładu “AR” to Artisan, liczba 55 to głębokość korpusu (5,5 cala), cyfra 4 odnosi się do średnicy werbla (14 cali), litery “HB” oznaczają hybrydowy korpus, a cyfra 2 to oznaczenie wykończenia, ponieważ występuje ono tylko w dwóch wersjach i to jest ta druga.
Bez pojęcia o wydarzeniach świata zewnętrznego, zaryglowani w pomieszczeniach poznańskiego Perlazza Studio, strzeżeni przez jego właściciela, świetnego i wziętego producenta, inżyniera dźwięku, a także zupełnego wariata perkusyjnego, Przemka “Perły” Wejmanna, nagraliśmy dla Was pełny test (w każdym razie mamy taką nadzieję). Zrobiliśmy to z myślą o tym, aby przedstawić ten werbel możliwie najbardziej wszechstronnie.
Na początek nacieszmy oczy, bo jest czym. W żadnym razie nie ma mowy o najmniejszych niedociągnięciach w wyglądzie lakieru i chromowania, czy pracy śrub strojących i mechanizmu sprężyn. Duża tabliczka znamionowa okazale się prezentuje. No i to wykończenie… Matrix Green! Po prostu piękne! Jest na czym zawiesić oko, można się pokazać się na największych i najbardziej prestiżowych sztukach, najlepiej przed kamerami. Albo na teledysku. Pora zatem przejść do dania głównego, czyli sprawdzenia możliwości brzmieniowych tej ślicznotki.
Na filmie widać i słychać poniższe ustawienia:
- niski strój (D) – brak tłumienia (wprawki) / tłumienie żelkami (wprawki),
- średni strój (F#) – brak tłumienia (wprawki) / tłumienie żelkami (wprawki),
- wysoki strój (A) – brak tłumienia (wprawki) / tłumienie żelkami (wprawki),
- niski strój (D) – brak tłumienia (groove) / tłumienie żelkami (groove),
- średni strój (F#) – brak tłumienia (groove) / tłumienie żelkami (groove),
- wysoki strój (A) – brak tłumienia (groove) / tłumienie żelkami (groove),
- niski strój (D) – zdjęte sprężyny
- średni strój (F#) – zdjęte sprężyny
- wysoki strój (A) – zdjęte sprężyny
- wysoki strój (A) – sama obręcz (side stick)
- niski strój (D) – sama obręcz (side stick).
Specyfikacja instrumentu wykorzystanego w prezentacji:
- model: Dixon Artisan PDSAR554HB2
- wymiary: 14″ x 5,5″
- materiał: dąb (6 warstw sklejki, w tym 2 ze stalowym pierścieniem wzmacniającym)
- grubość korpusu: 5,5 mm (drewno) + 2,5 mm (stalowy pierścień)
- nachylenie krawędzi: 45°
- osprzęt: niklowany na czarno
- obręcze: Die Cast Hoops
- lugi: dwustronne typu “tube”
- liczba śrub strojących: 10 na stronę
- naciągi: Evans G1 Coated (górny), Evans SS Clear (rezonansowy)
- wykończenie: Matrix Green.
Dzięki tak skrupulatnemu podejściu do tematu macie możliwość przekonać się na własne uszy o charakterystyce tego werbla właściwie w każdym wariancie ustawienia. Zabrakło tylko kapeli, dzięki której zaprezentowalibyśmy jego możliwości w miksie z innymi instrumentami. Jesteśmy jednak przekonani, że potraktowaliśmy werbel Dixon Artisan PDSAR554HB2 na tyle uważnie, aby uznać naszą prezentację za miarodajną.
Oto wrażenia z gry testującego instrument Macieja “Ślepego” Głuchowskiego: “Werbel bardzo głośny i agresywny. Idealny do rocka i metalu. Dobrze brzmi w średnim i wysokim stroju. Dobra ekspozycja duszków.“
Bębniarki i Bębniarze! Oto nasza prezentacja werbla Dixon Artisan PDSAR554HB2!