Radek Owczarz to perkusista doskonale znany maniakom bębnów w naszym kraju, ponieważ koncertuje i nagrywa z największymi gwiazdami rodzimej sceny. Współpracował lub współpracuje m.in. z Kasią Kowalską, Edytą Bartosiewicz, Patrycją Markowską, Janem Borysewiczem czy zespołami OCN i Pilichowski Band. Radek nie jest też obcy widzom beatit.tv. Pojawił się u nas już testując sporo sprzętu perkusyjnego, a także w obszernym wywiadzie.
Tym razem przyjechał do naszego nowego studia “ostukać” trochę gratów i porozmawiać o tym, co w życiu najważniejsze, czyli bębnach i bębniarzach… 😉
Przetestowaliśmy już nowe pady ćwiczebne Zildjian Reflexx oraz zestaw perkusyjny Sonor ProLite wraz z kompletem talerzy Zildjian S Dark, a dziś bierzemy na warsztat osobisty zestaw perkusyjny Radka, który ostatnio został wykorzystany podczas sesji nagraniowej do najnowszej płyty zespołu OCN.
BeatIt: Pogadajmy o sprzęcie, którego obecnie używasz. Z tego, co mi mówiłeś poza kamerą, ten zestaw, który przywiozłeś do nas brał udział w sesji nagraniowej najnowszego wydawnictwa OCN i się świetnie sprawdził w studio. Może zaczniemy od niego, czyli od zestawu perkusyjnego marki Sonor.
Radek Owczarz: Sonor ProLite o rozmiarach 22” x 17,5” / 10” x 8” / 12” x 9” / 14” x 14” / 16” x 16”. Te bębny rzeczywiście sprawdziły się rewelacyjnie w studio. Miałem na nich inne naciągi, chyba Remo Pinstripe. Naprawdę dały czadu. Bardzo wdzięczny instrument, który pozwala mi na wypowiedź, co jest dla mnie teraz mega istotne.
BeatIt: Jakie to jest drewno?
Radek Owczarz: Klon.
BeatIt: Trzeba powiedzieć o jednej rzeczy, bo ten instrument wygląda wspaniale. Chodzi o lakier. Ta powłoka jest niesamowita. Opowiedz coś na ten temat.
Radek Owczarz: To ten sam lakier, który był kładziony, i chyba do dziś jest, na sportowe wersje Audi. To jest kooperacja Sonora z Audi. Wygląda bardzo ładnie. Podoba mi się. Ja jestem taki trochę szary…
BeatIt: Bardzo ładnie się prezentuje w kamerach. Idealny na scenę. Widzę też hardware Sonora. Jaka to wersja?
Radek Owczarz: 4000. Stopka DW 9000 – bez zmian.
BeatIt: Dodajmy, że naciągi to nowe Remo Ambassadory. Są bardzo dźwięczne, a tutaj nie słychać żadnych niepotrzebnych alikwotów. Wszystko jest spójne i ładnie brzmi.
Radek Owczarz: Tak. Bez żadnego tłumienia, jedynie żelek na floor tomie 16”, żeby okiełznać przydźwięki. Super!
BeatIt: Werble…
Radek Owczarz: Fat Flying Drums. Współpracujemy z Grzesiem (Grzegorz Kurpiel, właściciel firmy – przyp. BeatIt) chyba od roku. Jestem bardzo zadowolony. Zresztą ich duży test przypadł na nagrywanie płyty OCN. Wszystko tak się zbiegło, że doszły te werble zamówione u Grześka i super się sprawdziły. Mam nadzieję, że to będzie słychać na płycie.
BeatIt: I u nas też, bo zobaczycie i usłyszycie w testach. Dzisiaj Radek przetestuje trzy werble, które przywiózł ze sobą. Dwa mosiężne, jeden… To jest aluminium?
Radek Owczarz: Aluminium, mosiądz i miedź. Miedź jest taka strzelista. Zastanawiam się, żeby pokombinować z obręczami, bo nigdy nie daję za wygraną jeśli o to chodzi. Zawsze kombinuję i staram się szukać. Mam w tej chwili naciąg Remo Emperor Coated. Według mnie całkiem nieźle.
BeatIt: I tak jest bardzo dźwięczny, ale ma stabilne alikwoty – nie jęczy.
Radek Owczarz: Dobra artykulacja również w niskiej dynamice.
BeatIt: Przejdźmy do talerzy. Tak, jak powiedziałeś przed nagraniem – to są talerze ćwiczebne. Ćwiczysz na nich, a nie grasz koncertów.
Radek Owczarz: Lubię ćwiczyć. Koncertowe są jaśniejsze. Przede wszystkim chodzi mi o time, artykulację, żeby mieć jak najmniej szumu, który zakłóca pracę nad time i artykulacją – generalnie ćwiczenie. I tak staram się kontrolować głośność, którą gram na blachach.
BeatIt: Co to jest za zestaw?
Radek Owczarz: Zildjian Custom Special Dry Ride 21”, Zildjian Custom Special Dry Crash 19”, Zildjian Custom Special Dry Hi-hat 15”.
BeatIt: Pałeczki.
Radek Owczarz: W tej chwili eksperymentuję, bo od 15 lat gram tymi samymi pałkami – Vater 2B. Dziękuję serdecznie. Model jest wspaniały, aczkolwiek w tej chwili poszedłem w drugie ekstremum i zacząłem grać 5A. Zauważyłem, że cienkie pałki bardzo pomagają w pracy nad kontrolą. Nie tylko grube. Chodzi o to, żeby mieć dużo szersze spektrum. Oczywiście dużo czasu poświęcam na to, żeby grać 2B w każdej dynamice, tak samo, jak 5A. 5A są chyba lepsze dla pracy rąk i dla wysiłku, który muszę wykonać. Dochodzę do takich wniosków, ale muszę jeszcze to sprawdzić na dużych koncertach, bo w klubach na prawdę dają radę. Zresztą to jest model Ringo Starr, tylko ze zdartą gumową powłoką.
BeatIt: Musicie to sprawdzić. Ja wychodzę z założenia, że warto mieć różne modele i grać różnymi pałkami.
Radek Owczarz: Tak, jak malarz pędzle. Miałem kiedyś taką sytuację, że niewygodnie mi było grać pałkami Vinniego Colaiuty. To były Zildjiany i miałem okazję nimi pograć. Bardzo dobrze wykonane, wszystko było ok, ale specyfikacja to nie byłem ja. Chodzi zwłaszcza o długość. Grubość i masa były ok – mniej więcej 5B. Ale one są krótsze i bardzo dziwnie leżały mi w dłoni. Chodzi o wyważenie. To było ciekawe, bo generalnie mogę grać wszystkimi pałkami.
BeatIt: Nie jesteśmy w sytuacji koncertowej, więc nie porozmawiamy o peryferiach. Chyba, że chcesz o czymś powiedzieć, np. system odsłuchowy. Własne ucho?
Radek Owczarz: Tak. Shure.
BeatIt: Macie własnego monitorowca?
Radek Owczarz: Tak. Jest monitorowiec, własny mikser. Klasyk. Nawet kupiłem ostatnio Rolanda SPD-SX Pro. Jest takie coś?
BeatIt: Jest.
Radek Owczarz: Co prawda jeszcze go nie otworzyłem, ale zamierzam to eksplorować.
BeatIt: Fajna zabawa.
Radek Owczarz: Tak?
BeatIt: Polecam. Zwłaszcza loopowe rzeczy do ćwiczenia. Od czasu do czasu sobie puszczasz podkład, możesz użyć pada. To daje to, że można poćwiczyć codziennie coś innego. Idziesz na salkę, nie wiesz, co dzisiaj będziesz ćwiczyć, odpalasz padzik i grasz.
Radek Owczarz: Ekstra!
BeatIt: Inspirujące.
Radek Owczarz: Na pewno to zrobię.
BeatIt: Otwórz pudełeczko!
Radek Owczarz: W sumie po to to kupiłem.