Tomasz Łosowski to jeden z czołowych perkusistów w Polsce. Jest nie tylko wszechstronnie wykształconym bębniarzem, ale też kompozytorem, aranżerem i edukatorem docenianym wielokrotnie za kunszt właśnie w tej dziedzinie. Na zaproszenie nauczającej w tej placówce Beaty Polak 21 września 2017 r. pojawił się on w Sali Kameralnej poznańskiego Zespołu Szkół Muzycznych i po raz kolejny pokazał, że potrafi uczyć.
Tomek poprowadził zajęcia w sposób zajmujący, dając wiele ciekawych i wartościowych porad tak młodym adeptom sztuki perkusyjnej, jak i ich starszym kolegom grającym już na poważnie. Ponieważ oprócz zestawu gospodarza na sali znalazł się drugi zestaw perkusyjny, każdy mógł zasiąść za bębnami na przeciwko prowadzącego i przegrać proponowane ćwiczenie a vista i pod jego okiem, mogąc liczyć na natychmiastowe uwagi.
Omawiane zagadnienia dotyczyły między innymi takich kwestii jak: poprawa wytrzymałości w grze na stopce, ćwiczenia na uruchomienie słabej nogi (lewej u praworęcznych i prawej u leworęcznych), operowanie dynamiką, gra w wolnych i średnich tempach i wiele, wiele innych. Tomek nie pożałował uczestnikom swego czasu i zajęcia trwały dobrze ponad dwie godziny, dzięki czemu każdy miał okazję do zadania pytania i uzyskania wyczerpującej odpowiedzi.
Co naturalne, prowadzący zaprezentował także wykonania utworów z własnego repertuaru, w których można było znaleźć ilustracje omawianych wcześniej problemów.
Oto, co Tomasz Łosowski ma do powiedzenia na temat swojej filozofii prowadzenia warsztatów perkusyjnych:
“Podczas moich warsztatów staram się dotrzeć do każdego uczestnika. Każdy ma trochę inne pytania i swoje perkusyjne problemy. Z drugiej strony istnieje zestaw tematów zbiorczych: time, luz… One się powtarzają i wielu ludzi, łącznie ze mną, popełniało te same błędy. Mając taką wiedzę na dzień dzisiejszy dzielę się szczerze wszystkim, co wiem. Oczywiście za miesiąc, rok, czy pięć lat będę wiedział więcej, bo cały czas się uczę, poszukuję i staram się rozwijać. To, co wujek Tomek ma do przekazania to nie jest wiedza tajemna i nie ukrywam tego. Mamy internet i dostęp do materiałów. Większy problem jest z pracowitością i systematyczną pracą. Moją rolą jest zmotywować tych ludzi do tego, żeby się rozwijali.”
Bębniarki i Bębniarze! Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego ciekawego wydarzenia!
Share