Całkiem niedawno otrzymaliśmy kolejną przesyłkę z Niemiec, a konkretnie z Gutenstetten, gdzie, jak wszystkim maniakom bębnów w Polsce wiadomo, swoją siedzibę ma firma Meinl. W środku znajdowało się sporo naprawdę ciekawych rzeczy. Naturalnie niezwłocznie zabraliśmy się do ich wnikliwego testowania, a wynikami testów dzielimy się z naszymi widzami na bieżąco. Wzięliśmy już pod lupę cajon Meinl Woodcraft Makah-Burl, a kolejnym produktem, który bierzemy na warsztat jest cajon Meinl Artisan Edition Tango Line.
Do “opukania” tego i kilku innych instrumentów zaprosiliśmy świetnego perkusjonistę – Macieja “Mustafę” Giżejewskiego. Jest on absolwentem arabistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także perkusjonistą współpracującym ze Stanisławą Celińską i zespołem Drum Work, a więc osobą w tym przypadku doskonale nadającą się na “testera”.
Cajon Meinl Artisan Edition Tango Line Light Eucalyptus
1. Przebieg testu
Cajon Meinl Artisan Edition Tango Line Light Eucalyptus przetestowaliśmy w naszym własnym pomieszczeniu przeznaczonym do nagrań. Maciej prezentuje cały zakres dynamiczny instrumentu za pomocą pojedynczych uderzeń, a następnie kilku groove’ów.
2. Podstawowa specyfikacja:
- producent: Meinl Percussion
- typ produktu: cajon
- model: Artisan
- linia: Tango
- wykończenie: Light Eucalyptus
- materiał: brzoza bałtycka (konstrukcja, 7 warstw, 9 mm), eukaliptus (front)
- wymiary: 11 1/4″ (szerokość), 19″ (wysokość), 11 3/4″ (głębokość)
- sprężyny: metal, strojone
- sound port: tak, na tylnej ściance
- gumowe nóżki: tak
- zaokrąglone narożniki: tak
- wyżłobienia na kciuki: tak
- kluczyk strojący: tak
3. Produkt i brzmienie
Cajon Meinl Artisan Edition Tango Line Light Eucalyptus jest wykonany z brzozy bałtyckiej. Nie jest to (jak łatwo się domyślić) tradycyjny materiał służący do budowy instrumentów tego typu, ale testujący go Maciej Giżejewski wyjaśnił nam, że coraz częściej wykorzystywany z racji swojej wartości brzmieniowej (cajon Woodcraft Makah-Burl również wykonano z tego rodzaju drewna). Do tego mamy front wykonany z jasnego eukaliptusa, który powoduje, że instrument prezentuje się jak piękny mebel. Kolejny przykład dobrego wzornictwa.
Jak się ma sytuacja w kwestii brzmienia? Cajon wyposażono w dwie grupy po trzy uprzednio wystrojone sprężyny każda, które znajdują się po wewnętrznej stronie uderzanej powierzchni. W raz z dziewięciomilimetrową sklejką z brzozy bałtyckiej zapewnia to bardzo dobrą projekcję oraz pełny, chrupki ton o dużej jasności i sporej dawce ciepła. Wyżłobienia na kciuki, a także zaokrąglone krawędzie, gwarantują wygodę gry i swobodę stosowania najróżniejszych technik. Doskonały instrument zasługujący na najwyższą notę.
Aby dziennikarskiej dokładności stało się za dość dodajmy, że instrument ten jest również dostępny w wykończeniu Limba (front wykonany z drewna o tej nazwie).
4. Podsumowanie
Sami uważamy cajon Meinl Artisan Edition Tango Line Light Eucalyptus za wspaniały, jednak niech zdanie testującego Macieja “Mustafy” Giżejewskiego posłuży jako podsumowanie: “Cajon Meinl Artisan Tango charakteryzuje się bardzo ciepłym brzmieniem. Jest on miękki pod ręką, ale o bardzo mocnej projekcji, dzięki czemu można z niego wydobyć wiele subtelnych odcieni dźwięków wykorzystując techniki gry na bębnach etnicznych. To instrument doskonały do akustycznego grania, zarówno jako baza rytmiczna, jak i kolor perkusyjny.“
Producent: https://meinlpercussion.com/
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl/
OCENA: 5/5 TOP
Plusy:
- piękny wygląd
- świetne wykonanie
- mocna konstrukcja
- ciepłe brzmienie
- dobra projekcja
- zaokrąglone narożniki
- wyżłobienia pod palce
Minusy:
- brak
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby cajon Meinl Artisan Edition Tango Line przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv!
Share