Tworząc, a następnie pracując w miejscu, w którym “wszyscy mają obsesję na punkcie bębnów” (a takim miejscem beatit.tv bez wątpienia jest), nie można przejść obojętnie obok paczki opatrzonej logo firmy Yamaha, zwłaszcza jeśli się wie, że w środku znajduje się nowy zestaw perkusyjny Yamaha Recording Custom (nasz test do obejrzenia TUTAJ) oraz mosiężny werbel z tejże serii. Po rozpieczętowaniu przesyłki pora najwyższa, aby widzowie portalu beatit.tv zapoznali się z naszymi wrażeniami potestowymi dotyczącymi właśnie tego werbla.
Do “ostukania” tego instrumentu zaprosiliśmy świetnego bębniarza (znanego m.in. z zespołów Snowman, MIKROBI.T oraz Armia), oficjalnego endorsera marki Istanbul Agop, a także właściciela sklepu perkusyjnego Avant Drum Shop – Daniela Karpińskiego. Jako człowiek mający na co dzień do czynienia z wieloma zestawami perkusyjnymi, zarówno jako muzyk, jak i biznesmen, nadawał się on doskonale do roli “testera laboratoryjnego”.
Werbel Yamaha Recording Custom 13″ x 6,5″ Brass
1. Przebieg testu
Test przeprowadziliśmy w naszym własnym pomieszczeniu do nagrywania. Oprócz mosiężnego werbla Recording Custom 13″ x 6,5″ wykorzystaliśmy zestaw Yamaha Recording Custom (rack tom, floor tom i centralka), na które firmowo założono naciągi Remo z logo Yamaha (Ambassador na tomach i werblu) oraz P3 Smooth White i P3 Coated (na bębnie basowym). W trakcie testu Daniel Karpiński wykorzystał talerze: Istanbul Agop Signtaure Ride 21″, Istanbul Agop Xist ION Hi-hat 14″, stack: Istanbul Agop Turk Splash 8″ + Istanbul Agop Trash Hit 12″.
W trakcie testu Daniel wykonał tremolo, a następnie groove w trzech wersjach strojenia werbla: wysokim, średnim i niskim.
2. Podstawowa specyfikacja testowanego werbla:
- producent: Yamaha
- model: Recording Custom
- materiał: mosiądz, grubość 1,2 mm
- wymiary: 13″ x 6,5″
- charakter: dźwięczny, śpiewny, ciepły
- wytłoczenie w korpusie: zewnętrzne
- obręcze: Dyna Hoop 2,3 mm
- naciągi: Aquarian (na filmie). Remo Coated Ambassador, Remo US Clear Ambassador (na zdjęciach)
- sprężyny: 20 zwojów
- mechanizm napinania sprężyn: Yamaha Q / DC3
- wycięcie pod sprężyny: 2,4 mm
- lugi: nowo zaprojektowane, jednoelementowe
- kąt nachylenia krawędzi: 45°
3. Produkt i brzmienie
Powszechnie wiadomo, że bębny Recording Custom to marka sama w sobie, ikona pracy studyjnej, po prostu legenda. Werble z tej rodziny również stały się jednym ze standardów w przemyśle nagraniowym, podobnie jak słynne Yamaha Brass. Aktualnie otrzymujemy od firmy rodzinę werbli mosiężnych należących do serii RC. Zostały one skonstruowane we współpracy z jednym z najbardziej obecnie renomowanych perkusistów na świecie i wieloletnim endorserem oraz miłośnikiem jej instrumentów – Stevem Gaddem.
Najpierw konstrukcja i osprzęt. Werbel jest wykonany z pieczołowitością, z której Yamaha słynie i w tym instrumencie absolutnie nic nie zostało odpuszczone. Większość wyposażenia wykonano według preferencji Steve’a Gadda. Maszynka typu Q Type działa aksamitnie gładko, sprężyny mają 20 zwojów. Nowością jest forma przetłoczenia na środku korpusu – do tej pory było ono wewnętrzne, a obecnie jest zewnętrzne (jak u Ludwiga Supraphonica), co ma dać bardziej otwarte brzmienie, bardziej artykułowane dźwięki i klarowny atak. Lugi są jednoelementowe i zaprojektowane specjalnie z myślą o tych werblach. Krawędzie zeszlifowano pod kątem 45°.
Jeśli chodzi o brzmienie, to musimy stwierdzić, że faktycznie jest ono otwarte (nie mamy pojęcia, czy to za sprawą zewnętrznego przetłoczenia na korpusie, ale jest to fakt) i atak posiada dużą dozę klarowności – to cechy tego werbla we wszystkich strojach. Bardzo ładny i głośny cross stick również musi zostać zapisany na plus. Charakterystyka brzmienia jest dość głęboka, ciepła, nie tak zwarta jak można by sądzić po średnicy, bardzo muzykalna i dająca wrażenie lekkości w porównaniu do starszych mosiężnych werbli Yamahy. Wysoki strój daje bardzo wiele śpiewności (która jest także cechą tomów pokazanego na filmie zestawu RC). Im niższy strój, tym mniej tej śpiewności, jednak wrażenie lekkości wciąż pozostaje, a także klarowności nie ubywa. Jest to doskonale wykonany i świetnie brzmiący werbel, który sprawdzi się we wszystkich stylistykach muzycznych, może z wyjątkiem metalowej ekstremy. Bez wątpienia warto się zainteresować.
Mosiężne werble Yamaha Recording Custom są dostępne w trzech rozmiarach: 13″ x 6,5″ (to testowany przez nas egzemplarz o symbolu RRS1365), 14″x6,5″ (RRS1465) oraz 14″x5,5″ (RRS1455).
Pełną specyfikację można znaleźć pod tym linkiem: https://pl.yamaha.com/pl/products/musical_instruments/drums/ac_drums/snare_drums/recording_custom_brass_snare_drums/specs.html#product-tabs
Producent: https://pl.yamaha.com/pl/products/musical_instruments/drums/ac_drums/drum_sets/index.html
Dystrybucja w Polsce: https://pl.yamaha.com/index.html
OCENA: 5/5
Plusy:
- doskonałe wykonanie
- ciepłe, klarowne brzmienie
- piękny cross stick
- uniwersalność stylistyczna
- świetny wygląd
- mechanizm opuszczania sprężyn Yamaha Q
Minusy:
- brak
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel Yamaha Recording Custom 13″ x 6,5″ przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch i wzrok widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Daniel “Karpju” Karpiński!
Share