Gdy odwiedziliśmy kwaterę główną firmy Meinl w niemieckim Gutenstetten podczas Meinl Percussion Festival 2018 (nasza relacja z wydarzenia do obejrzenia TUTAJ), zabraliśmy ze sobą (za zgodą zainteresowanych, oczywiście) dwa małe kartoniki, których zawartość była dla nas w dużym stopniu nowością. Były to (tamburyny Ortega Singer/Songwriter i Guitarist oraz ciekawy stomp box). Stawiliśmy czoła wyzwaniu i niezwłocznie zabraliśmy się do ich wnikliwego testowania. Przedstawiliśmy Wam już tamburyny Ortega Singer/Songwriter Tambourine oraz Guitarist Foot Tambourine (TUTAJ) oraz test przydatności stomp boxa Ortega QUANTUMloop dla gitarzystów. Dziś pragniemy pokazać Wam tego stomp boxa używanego przez perkusistę.
Ortega QUANTUMloop stomp box, cz. 2
1. Przebieg testu
Stomp box Ortega QUANTUMloop przetestowaliśmy w naszym własnym pomieszczeniu przeznaczonym do nagrań, podłączyliśmy do naszego własnego prądu i zaczęliśmy testy. W pierwszej części testu przejrzeliśmy wszystkie brzmienia, które oferuje nam stomp box, a także looper. Zrobiliśmy to przy pomocy gitarzysty Maurycego Olszlegiera. Na drugim etapie sprawdziliśmy, do czego taki stomp box może się przydać perkusjoniście. Wykorzystaliśmy w tym celu cajon firmy Meinl.
2. Podstawowa specyfikacja urządzenia:
- producent: Ortega Guitars
- model: QUANTUMloop
- rodzaj urządzenia: stomp box
- 16 fabrycznie zainstalowanych próbek
- wbudowany looper z nieograniczoną liczbą dogrywek
- długość loopa: 5 minut
- bezpłatne oprogramowanie Windows i Mac
- gniazdo IN / OUT 6,3 mm
- zasilacz 9V
- materiał: drewno mahoniowe
- MIDI: Nie
- USB: Tak
3. Produkt
Jak pokazaliśmy w pierwszej części naszego testu, Ortega Quantumloop to urządzenie przeznaczone dla gitarzystów. Zamierzamy jednak także sprawdzić, na ile przydatne będzie ono dla perkusistów i perkusjonistów. Obsługa pedału jest prosta. Lewa strona górnego panelu wyzwala sample, natomiast prawa umożliwia wybór próbki i jej zapętlenie. Użytkownik ma do swojej dyspozycji dwa banki brzmień: A i B. Do wyboru mamy po 8 sampli i 2 sloty na własne brzmienia w każdym banku.
Brzmienia Banku A:
- Dry Kick Drum
- Fat Kick Drum
- Sweet Kick Drum
- 80’s Electro
- Deep Cajon
- Slap Cajon
- Doumbek Slap
- Cowbell
- Personal 1
- Personal 2
Brzmienia Banku B:
- Ballad Snare
- Soul Snare
- The Rim
- Foot HiHat
- The Clap
- Finger Snip
- Short Shake
- Tambourine
- Personal 1
- Personal 2
Przełącznik odpowiedzialny za dynamikę znajduje się po lewej stronie mahoniowej obudowy urządzenia. W górnej pozycji wyłącza on czujnik dynamiki, z jaką gramy. W dolnej pozycji sensor odczytuje dynamikę, z jaką gra użytkownik.
Urządzenie jest dodatkowo kompatybilne z dedykowanym triggerem QUANTUMEXP, za pomocą którego możemy jednoczesne wyzwalać próbki z Banku A oraz z Banku B. Jest on zasilany baterią 9V.
Każdy z banków stomp boxa Ortega QUANTUMloop jest wyposażony w dwa wolne sloty przeznaczone na sample przygotowane przez użytkownika. Wgrywa się je za pomocą specjalnego oprogramowania Ortega QUANTUM Loop 40, które należy zainstalować na komputerze. Służy ono także do aktualizowania oprogramowania naszego urządzenia.
Na swoim pokładzie Ortega QUANTUMloop posiada looper, dzięki czemu możemy bez końca powtarzać zarejestrowaną frazę. Jego obsługę opisaliśmy szczegółowo w opisie pierwszej części testu (patrz: TUTAJ), skupmy się więc na przydatności sprawdzeniu przydatności tego pudełka dla perkusistów. Naszym pomysłem na jego wykorzystanie było zapętlenie beatu złożonego z kilku warstw próbek, a następnie zagranie do tak przygotowanego rytmu na cajonie. Można oczywiście zastosować inne instrumenty perkusyjne. Świetna rzecz dla perkusjonisty grającego solo na ulicy, w kręgu perkusyjnym lub w zespole akustycznym. Macie inny pomysł na to, jak wykorzystać Ortega QUANTUMloop do gry na perkusji lub instrumentach perkusyjnych – zapraszamy do komentowania!
Producent: Ortega
Dystrybucja w Polsce: https://www.facebook.com/OrtegaGuitarsPolska/
OCENA: 4,5/5
Plusy:
- Wbudowany looper z nieograniczoną liczbą dogrywek
- Długość loopa: 5 minut
- Solidne wykonanie
- Gumowa podkładka pod nogę
- Antypoślizgowa powierzchnia pod urządzeniem
Pomiędzy:
- Brak metronomu
Minusy:
- Mało slotów na własne presety