Jakiś czas temu otrzymaliśmy kolejną dużą przesyłkę od świetnego sklepu perkusyjnego, jakim bez wątpienia jest mieszczący się w Gdyni DrumStore. W środku znajdowały się dwie naprawdę ciekawe stopki firmy Natal – pojedyncza i podwójna. Oczywiście przetestowaliśmy je wnikliwie, a teraz właśnie nadeszła pora, aby podzielić się z Wami wynikami tych testów. Z naszym testem pojedynczego pedału stopy Natal H-PS-SPS Smooth Pro mogliście zapoznać się już wcześniej (do wglądu TUTAJ), a dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wrażenia z testowania podwójnego pedału stopy Natal o symbolu H-ST-DPS Standard Smooth Cam.
1. Produkt
Testowany przez nas mechanizm stopy Natal H-ST-DPS Standard Smooth Cam jest przedstawicielem budżetowej, standardowej serii spośród oferowanych przez producenta mechanizmów tego typu. Nie znaczy to jednak, że został przez producenta potraktowany po macoszemu. Jest on wykonany bardzo porządnie, a jego wyglądowi naprawdę niczego nie brakuje. System montowania do obręczy bębna basowego jest intuicyjny i nie sprawia żadnych problemów.
2. Podstawowa specyfikacja instrumentu:
- producent: Natal
- model: H-ST-DPS Standard Smooth Cam
- łańcuch: tak, podwójny
- kształt krzywki: okrągły
- samopoziomujący zacisk: tak
- niepoślizgowa podkładka: tak
- kluczyk w zestawie: nie
3. Przebieg testu
Mechanizmu stopki Natal H-ST-DPS Standard Smooth Cam nie testowaliśmy w naszym pomieszczeniu przeznaczonym do nagrań, ponieważ zależało nam na tym, aby urządzenie “pomęczyć” przez dłuższy czas, a nie przez kilka chwil. W tym celu nasz “reduktor” Viking zabrał pedał na próbę swojego zespołu, gdzie przez kilka godzin ogrywał go, co kilka numerów zmieniając ustawienia.
Jak już wspomnieliśmy, montaż urządzenia do obręczy centralki jest bardzo łatwy i intuicyjny. Podobnie jak w przypadku testowanej już przez nas pojedynczej stopki z serii Pro dokręcanie śruby odbywa się od prawej strony, bez konieczności operowania dłonią pod pedałem, a samopoziomujący zacisk od strony obręczy dopełnia dzieła. Regulacja kąta nachylenia bijaka odbywa się niezależnie od krzywki, co daje praktycznie nieograniczone możliwości ustawień. Nie są to oczywiście rozwiązania stosowane wyłącznie przez projektantów Natal, jednak warto wiedzieć, że ewentualny nabywca otrzyma urządzenie wyposażone w powszechnie stosowane zdobycze techniczne.
Konstrukcja mechanizmu jest mocna i stabilna. Można nawet powiedzieć, że zaskakująco mocna i stabilna jak na sprzęt w wersji budżetowej. Potencjalny użytkownik otrzymuje dość masywny pedał, który będzie się czuło pod nogą. Pod względem kultury pracy można go śmiało porównać do takich stopek jak DW 5000, Pearl Eliminator, czy Yamaha FP. To znaczy, że (tak jak w przypadku wspomnianej stopki pojedynczej) mamy do czynienia z mechanizmem “współcześnie klasycznym”, tzn. nie jest to ani vintage (czy raczej modern vintage), ani nowoczesna wyścigówka – po prostu dobry i solidny pedał pozwalający zagrać wszystko, co w muzyce obecnie można wykonać na podwójnej stopie w tempach do 160 – 170 uderzeń na minutę. Przegub jest masywny, wykonany ze stali, z solidnie wglądającymi i gładko pracującymi łożyskami. Cały mechanizm pracuje cicho, zmiana ustawień sprężyny odbywa się sprawnie – od lekkiego, bezwysiłkowego aż po stawiające opór pod nogą. Producent nie zdecydował się ani na dwustronne, ani czterostronne bijaki – otrzymujemy po prostu główki z filcową powierzchnią, jednak atak i punkt są naprawdę mocne. Jest to wersja łagodna (Smooth) – istnieje także wersja z eliptycznymi krzywkami (Fast), które wg producenta zapewniają większy atak.
4. Podsumowanie
Stopka Natal H-ST-DPS Standard Smooth Cam to solidnie skonstruowany i dobrze funkcjonujący mechanizm, który spokojnie można wykorzystać w studio i podczas koncertu. Ani jego praca, ani wygląd niczym nie sugerują, że jest to mechanizm z budżetowej półki. Cena (obecnie 1150 złotych w sklepie DrumStore) prezentuje się bardzo dobrze na tle konkurencji, a także biorąc pod uwagę dobrą jakość produktu, i z pewnością nie zniechęci potencjalnego nabywcy.
OCENA: 5/5
Producent: http://www.nataldrums.com/
Dystrybutor w Polsce: http://drumstore.pl/
Plusy:
- dobre wykonanie
- dobry wygląd
- łatwy montaż (samopoziomujący zacisk)
- regulacja kąta nachylenia bijaka niezależna od krzywki
- masywny przegub
Pomiędzy:
- bijak z jednostronną główką (kwestia osobistych preferencji)
Minusy:
- brak