Jak już wspominaliśmy, zupełnie niedawno zamknęliśmy się w poznańskim Perlazza Studio, gdzie pod okiem znanego muzyka, nagradzanego producenta i realizatora, a także (a dla nas przede wszystkim) maniaka bębnów, Przemysława „Perły” Wejmanna przetestowaliśmy między innymi dwa zestawy talerzy perkusyjnych marki Impression Cymbals, które są znane już niejednej Bębniarce i niejednemu Bębniarzowi w naszym kraju. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk. Na pierwszy ogień poszedł zestaw z serii Traditional (do obejrzenia TUTAJ), a dziś pora na komplet z rodziny Dark.
Max Psuja, jako były pracownik sklepu Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta „ostukującego” sprzęt. Uczynił to zresztą z wielką ochotą.
Testujemy talerze Impression Dark Series
1. Przebieg testu
Jak już wspomnieliśmy, test został przeprowadzony w poznańskim Perlazza Studio. Podczas testu wykorzystaliśmy zestaw perkusyjny Tama Artstar II, werbel Tama Superstar Mastercraft 14″ x 8″ oraz naciągi Aquarian (Texture Coated na werblu, Response 2 Coated na tomach i Super Kick I Coated na centrali).
Max zaprezentował najpierw brzmienie danego talerza wydobyte pojedynczymi uderzeniami na różnych poziomach dynamiki, następnie wykonał kilka rudymentów, aby zakończyć groovem z użyciem wszystkich elementów zestawu.
2. Podstawowa specyfikacja testowanych talerzy:
- producent: Impression Cymbals
- seria: Dark
- elementy zestawu: hi hat 15″, crash 18″, crash 19″, ride 22″, ride 24″, flat ride 21″
- materiał: ręcznie kuty brąz B20
- wykończenie: brak toczenia po obu stronach
- charakter: ciemny, surowy, umiarkowanie głośny, krótkie wybrzmienie
- masa: thin
3. Brzmienie
Tym razem, rodziną Dark firma Impression wpisuje się w ogólnoświatową modę na blachy o surowym wykończeniu i brzmiące ciemno. Te, oprócz wspomnianych cech, charakteryzują się wyśmienitą “stick definition“, dużą ilością “soku” (nie są wcale tak suche, jak można by się spodziewać), szybką reakcją na uderzenie, sporą wybuchowością, a także energicznością (choć to nie jest określenie szczególnie częste w opisie instrumentów muzycznych, to jednak nam wydaje się najodpowiedniejsze).
Hi hat daje bardzo miły dla ucha “cyk”, i to zarówno po uderzeniu pałką, jak i zagraniu nogą. Po otwarciu otrzymujemy szerokie, ciemne, jeszcze nie chrashowe brzmienie, które w żaden sposób nie drażni ucha. O ride’ach 22″ i 24″ chciałoby się powiedzieć, że są idealne do jazzu, ale to nie byłaby cała prawda, ponieważ sprawdzą się w niejednym stylu muzycznym – chodzi raczej o uchwycenie ich charakteru, który jest oczywiście ciemny, nieprzesadnie piaszczysty, z dużą ilością szumu i stonowanym brzmieniem kopułek. Pomimo rozmiarów bardzo ładnie się “kraszują”. Crash 19″ jest odpowiednio wybuchowy i czuły, a uderzany w korpus zachowuje się jak mniejszy ride. Płaski ride 21″ to przede wszystkim piękny, ciepły, ciemny szum korpusu oraz łagodne, choć doskonale słyszalne uderzenie główką pałki w korpus. Crash 18″ świetnie reaguje na mocniejsze uderzenia, jest odpowiednio wybuchowy i jednocześnie ciepły dzięki brakowi najwyższych częstotliwości.
Ogólnie należy stwierdzić, iż firma Impression wyszła obronną ręką nie tylko z naszego testu, ale przede wszystkim z konfrontacji z modą na ziemiste blachy proponując talerze ciemne, jednak nie suche, za to ciepłe i nieprzesadnie piaszczyste.
4. Podsumowanie
Naszym zdaniem najlepszym podsumowaniem będzie wypowiedź samego Maxa Psui: “Seria Dark to zdecydowanie ciemne blachy, lekko suche z bardzo przyjemnymi dla ucha częstotliwościami. Moją uwagę przykuł ride 24″, który ma piękne niskie tło z idealnymi proprocjami rozmycia i kontroli. Bardzo muzykalna seria.”
Producent: https://www.impressioncymbals.com
Dystrybutor w Polsce: http://talerzeperkusyjne.pl
OCENA: 5/5 TOP
Plusy:
- bardzo dobre wykonanie
- ciemne, surowe, ale nieprzesadnie suche i nieprzesadnie piaszczyste brzmienie
- piękny wygląd
- wyraźna definicja uderzenia główką pałki
Minusy:
- brak
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby talerze Impression Dark przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!
Specjalne podziękowania dla firmy MW-Vintage za udostępnienie zestawu perkusyjnego i werbla.
Share