Jakiś czas temu otrzymaliśmy sporą przesyłkę od importera i dystrybutora wielu cenionych, a także mniej znanych marek, gdyńskiego sklepu DrumStore. W kilku pokaźnych kartonach czekał na nas najróżniejszy sprzęt perkusyjny, który z wielką radością przetestowaliśmy. Pod naszą lupę trafiły m.in. talerze, gongi i werble. Tym razem wzięliśmy na warsztat niewielki gong firmy Wuhan. Dokładniej mówiąc jest to model Wuhan Chau Gong 15″. Zapraszamy do lektury!
Testujemy gong Wuhan Chau Gong 15″
1. Opakowanie i wygląd:
Gong był zapakowany w standardową folię, tak z resztą jak poprzednie testowane przez nas produkty tej firmy. Po wyciągnięciu z opakowania naszym oczom ukazał się oryginalnie wyglądający, dość ciężki gong. Jego zewnętrzna strona, tak samo jak okrąg na środku nie zostały poddane obróbce. Są ołowiane, z licznymi śladami ręcznego młotkowania. Na segmencie dzielącym te nieobrobione widoczne jest duże logo firmy oraz nazwę modelu (nie wiemy dlaczego widnieje tam napis “Hand-Made China”). Wykończenie dla kontrastu jest błyszczące. Na górnej części gongu zawiązany jest gruby sznurek, który wydaje się wytrzymały jak na ten rozmiar produktu.
2. Produkt.
Po gongu spodziewać się można majestatycznego wybrzmiewania, które przywoła ducha dynastii Ming. Niestety nie uzyskamy tego efektu w wypadku 15-calowego instrumentu. Chau Gong po uderzeniu malletem faktycznie brzmi świetnie! Jednak dosłownie chwilę po donośnym i piaszczystym dźwięku pozostaje tylko uciążliwe dzwonienie. Wzbudzanie go również zaczyna się podobnym dzwonieniem, i trzeba się solidnie napracować, aby otrzymać pełnię brzmienia. Generalnie jednak jest to bardzo ciekawy i charakterystyczny gong.
3. Przebieg testu.
Instrument zawieszony został na haku, który znajdował się w przystosowanym akustycznie pomieszczeniu. Gong był wzbudzany i gaszony za pomocą malletów. Był również uderzany z różną siłą, oraz pozostawiony do zupełnego wyciszenia. Kolejne uderzenia zadawane były ze zmniejszającą się dynamiką.
4. Podsumowanie.
Wuhan Chau Gong 15″ to bardzo specyficzny instrument. Mimo małych rozmiarów brzmi bardzo ciekawie i orientalnie. Niestety takie brzmienie trwa bardzo krótko, i chwilę później słychać już tylko irytujące dzwonienie. Wzbudzanie go jest dość trudne, a docelową charakterystykę dźwiękową uzyskamy dopiero po uporaniu się ze wspomnianym wcześniej denerwującym odgłosem. Jesteśmy jednak zdania, że znajdzie on zastosowanie u perkusistów lubiących eksperymenty i nieoczywiste sytuacje brzmieniowe.Za Chau Gong zapłacimy ok. 730 zł.
Producent: http://wuhancymbalsandgongs.com/
Dystrybutor: http://drumstore.pl/
Ocena: 4/5