> > > Test BeatIt: Zestaw perkusyjny Pearl Masters Maple Complete

Parę dni temu zawitała do naszej siedziby spora (a więc obiecująca) paczka nadesłana przez poznański sklep muzyczny Music Store, zawierająca schludnie zapakowany zestaw perkusyjny Pearl Masters Complete. Już podczas rozpakowywania, rozkładania i strojenia było jasne, że czeka nas wiele ciekawych doznań. Tym bardziej ochoczo zabraliśmy się do wnikliwego testowania, a wynikami testów dzielimy się z naszymi widzami już teraz.

Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który jest od niedawna szefem naszego news roomu. Jako były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Mary Komasa, Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.

Testujemy zestaw Pearl Masters Maple Complete

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy w naszym, znanym już naszym widzom, pomieszczeniu do nagrywania. Zestaw składa się z toma i floor toma, na które firmowo założono naciągi Remo Pinstripe UT (wyprodukowane w Taiwanie), oraz centralki. W trakcie testu wykorzystaliśmy talerze: Zildjian K Sweet Hi-hat 15″, Zildjian K Custom Cluster Crash 18″ oraz Zildjian K Ride 22″. W komplecie znalazło się również mocowanie do toma Pearl Optimount. 

Na początku Max zaprezentował brzmienie bębna basowego, następnie zagrał na każdym z tomów z osobna prezentując różne poziomy dynamiki, by wreszcie zagrać kilka rytmów z wykorzystaniem całego zestawu.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:

  • producent: Pearl
  • model: Masters Complete
  • elementy zestawu: tom 12″ x 8″, floor tom 16 x 16″, bęben basowy 22″ x 16″
  • wykończenie: Ice Blue Oyster
  • materiał: 100% klon północnoamerykański
  • charakter: jasny, z wyraźnym atakiem i wybrzmiewającym dołem
  • mocowanie tomów: Pearl Optimount
  • lugi: CL Bridge Lug (werbel), CL100 (tomy), CL250 (bęben basowy)
  • naciągi: Remo

3. Produkt i brzmienie:

Już podczas rozpakowywania zestawu dało się zauważyć wysoką jakość wykonania i takie wrażenie nie opuściło nas podczas składania zestawu, jak i samej gry. Korpusy i krawędzie (ścięte pod kątem 45 stopni) wykonane zostały bardzo starannie i nie pozostawiają absolutnie żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z produktem najwyższej klasy. Zestaw wyposażony został w obręcze o grubości 2,3 mm (Superhoops) będące idealnym “pomostem” między klasycznymi, giętymi obręczami a grubymi die-castami, zapewniając dobry stosunek wybrzmienia do ataku. Warto również wspomnieć o rewelacyjnych nogach do floor-toma (model LB40), które dzięki specjalnie zaprojektowanym, gumowym zakończeniom pozwalają bębnowi swobodnie i optymalnie wybrzmiewać.

Brzmienie tego zestawu, mimo wykończenia i konfiguracji kojarzącej się z vintage’ową estetyką, można określić raczej jako nowoczesne, stosunkowo jasne, z wyraźnym, zwartym atakiem i pełnym, wybuchowym dołem. Strojenie nie sprawiło najmniejszych kłopotów i, żeby sprawdzić jak sprawują się tajwańskie naciągi Pinstripe dołączone do zestawu, skłoniliśmy się w stronę niskiego, ale otwartego stroju. Tom i floor tom wybrzmiały pełnym, ale kontrolowanym atakiem, któremu towarzyszył (zwłaszcza w przypadku 16-calowego floora) bardzo satysfakcjonujący niski “warkot”. Stopka, “uzbrojona” w naciąg Remo UT Powerstroke3, przy uderzeniu wydobywała mocny, skupiony dźwięk ze skrajnymi częstotliwościami – wysokim atakiem i, podobnie jak w przypadku reszty zestawu, bogatym dołem. Testowany przez nas Masters to dobry przykład zawodowego zestawu w relatywnie niskiej cenie, który swoją uniwersalnością może stanowić atrakcyjną ofertę nie tylko dla profesjonalnych perkusistów uprawiających różnego rodzaju współczesne gatunki muzyczne, ale również dla pasjonatów czy firm backline’owych i klubów (zwłaszcza “bezpieczny” wariant w okleinie).

Zestawy Pearl Masters Maple Complete dostępne są w pięciu różnych wykończeniach: testowany przez nas Ice Blue Oyster (pozostałe to: Matte Caviar Black, Satin Sakura Coral, Chrome Contrail, Almond Red Stripe) i sześciu konfiguracjach, które mogą swobodnie pokryć każde muzyczne zapotrzebowania.

Podsumowując należy stwierdzić, że testowany przez nas zestaw Pearl Masters Maple Complete to profesjonalne bębny w rozsądnej cenie. Na przykład poznański sklep Musicstore oferuje go za 6 tys. 800 zł (patrz: https://sklepmuzyczny.pl/produkt/39801-pearl-masters-maple-complete-mct923xsp-c414.html)

Producent: https://pearldrum.com/

Dystrybutor: https://www.silesiamusiccenter.pl/

OCENA: 5/5

Plusy:

  • Piękne wykończenie
  • Bogate niskie częstotliwości
  • Wysokiej jakości korpusy i hardware
  • Uniwersalność zastosowań

Minusy:

  • Brak

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby zestaw Pearl Masters Complete przeszedł najistotniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja!