Całkiem niedawno przyszła do naszej siedziby całkiem spora paczka, nadesłana przez dystrybutora marki Sonor – firmę Musik Meyer, a zawierająca zestaw perkusyjny Sonor AQ1 Stage. Już podczas rozpakowywania i strojenia było jasne, że czeka nas wiele ciekawych wrażeń. Tym chętniej zabraliśmy się do wnikliwego testowania, a wynikami testów dzielimy się z naszymi widzami w tej chwili.
Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który jest od niedawna szefem naszego news roomu. Jako były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.
Testujemy zestaw Sonor AQ1 Dark Blue Sparkle Stage Set
1. Przebieg testu
Test przeprowadziliśmy w naszym własnym pomieszczeniu do nagrywania. Zestaw składa się z dwóch tomów, floor toma, werbla i centralki, na które firmowo założono naciągi Remo Pinstripe UT (wyprodukowane w Taiwanie). W trakcie testu wykorzystaliśmy talerze: Zildjian K Sweet Hi-hat 15″, Zildjian A Custom 25th Anniversary Ride 23″ oraz Zildjian A Custom 20th Anniversary Ride 21″. W komplecie znalazł się również 6-elementowy zestaw hardware Sonor 5000, który obejmuje: statyw do hi hatu, statyw do werbla, pojedynczy pedał do bębna basowego, dwa łamane statywy do talerzy oraz podwójny holder do tomów.
Max zagrał do wybranego loopa z wtyczki Loopmash z programu Cubase, po czym zaprezentował brzmienie bębna basowego, następnie zagrał na każdym z tomów z osobna oraz na werblu prezentując różne poziomy dynamiki, by wreszcie zagrać kilka rytmów z wykorzystaniem całego zestawu.
2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:
- producent: Sonor
- model: AQ1
- elementy zestawu: tomy 10″ x 7″ i 12″ x 8″, floor tom 16 X 15″, werbel 14″ x 6″, bęben basowy 22″ x 17,5″
- wykończenie: Dark Blue Sparkle
- materiał: 100% brzoza
- charakter: jasny, z wyraźnym atakiem
- mocowanie tomów: Smart Mount DTH
- hardware w komplecie: Sonor 5000 (statyw do hi hatu, statyw do werbla, pedał bębna basowego, dwa łamane statywy do talerzy)
3. Produkt i brzmienie
Zestaw już na pierwszy rzut oka zaprezentował się bardzo dobrze. Zauważalna jest dbałość o detale, a wykończenie prezentuje się bardzo ładnie – brokat jest subtelny i ładnie komponuje się z ciemnym, niebieskim odcieniem okleiny. Bardzo miłym akcentem jest estetyczna tabliczka z logiem firmy i nazwą modelu. Hardware dołączony do zestawu – od tom holdera po statywy – już przy pierwszym kontakcie sprawia wrażenie stabilnego i bardzo funkcjonalnego. Jego design, jak zazwyczaj w przypadku Sonora, jest bardzo spójny i przemyślany. Strojenie tomów nie sprawiało najmniejszego problemu, a maszynka do werbla pracowała bez zarzutów. Na szczególną uwagę, naszym zdaniem, zasługuje stopka, która działa płynnie i sprawnie reaguje na różne poziomy dynamiki i subtelności podczas gry.
Brzmienie zestawu można określić jako jasne, współczesne, z wyraźnym atakiem. Tomy nastroiliśmy tak, żeby zaprezentować jak najszerszy zakres – od 10-calowego toma nastrojonego stosunkowo wysoko, po floor tom, który nastrojony był praktycznie najniżej jak to było możliwe. Szybko okazało się, że bębny sprawdzają się znakomicie w każdych rejestrach, są bardzo plastyczne i podatne na zmiany stroju czy tłumienie. Podobnie sprawa ma się z werblem, który również nie sprawiał najmniejszych problemów w obsłudze, a do tego wybrzmiewał pełnym, jasnym i ostrym przydźwiękiem, który nie przytłaczał ilością alikwotów, a raczej zachęcał do grania rimshotów by w pełni doświadczyć jego charakteru. Brzmienie stopki dobrze komponuje się z całością, uzupełniając ją o mocny dół i podobnie jak w przypadku pozostałych elementów zestawu, jasny i skupiony atak. Naszym zdaniem, bębny w tej konfiguracji bardzo dobrze spełnią swoją role w nowoczesnych odmianach muzyki od fusion, gospel, r’n’b po metal. Perkusiści preferujący łagodniejsze brzmienia powinny może skierować swoją uwagę na mniejsze konfiguracje tych samych modeli, z uwzględnieniem zmiany membran na np. pojedyncze powlekane by załagodzić ich stosunkowo ostry atak.
Zestawy Sonor AQ1 są dostępne w czterech wykończeniach – dwóch lakierowanych i dwóch w okleinie. Testowany przez nas zestaw jest w kolorze Dark Blue Sparkle (okleina), który w uproszczeniu możemy określić jako sino-niebieski z brokatem. Pozostałe trzy to: Woodgrain Black (okleina) oraz lakierowane Piano Black i Piano White.
Producent: http://www.sonor.com/
Dystrybutor: http://www.musik-meyer.com/
OCENA: 5/5
Plusy:
- bardzo dobre wykonanie
- jasne, punktowe brzmienie
- bardzo szeroki zakres stroju
- piękny wygląd
- niezły werbel
Minusy:
- brak
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby zestaw Sonor AQ1 przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja!