> > > Test zestawu perkusyjnego do ćwiczeń Tama True Touch Training Kit

Podejmując decyzję o przeprowadzeniu testu zestawu talerzy do cichego grania Meinl Practice HCS (tutaj nasz test: https://www.beatit.tv/test-zestawu-talerzy-perkusyjnych-meinl-practice-hcs/) od razu pomyśleliśmy, że idealnie będzie te talerze pokazać w akcji z zestawem do ćwiczeń Tama True Touch Training Kit. Nic prostszego nie mogło nas spotkać. Po prostu poprosiliśmy firmę Meinl (dystrybutora perkusji Tama w Europie) o dorzucenie do paczki zestawu do testowania.

1. Przebieg testu

Testowaliśmy zestaw Tama True Touch Training Kit we własnym studiu nagraniowym. Dźwięk rejestrowano przy użyciu pary mikrofonów stereofonicznych Bayerdynamic TG I53 oraz karty dźwiękowej RME ufx+ wraz z integralnym przedwzmacniaczem. Zestaw do cichego grania składa się z: pada bębna basowego, pada werbla oraz trzech padów tomów. W trakcie testu wykorzystaliśmy także zestaw talerzy do cichego grania marki Meinl model Practice HCS.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego kompletu:

  • Pad bębna basowego 6″
  • Pad werbla AAD 10″
  • Pad toma 8″ cali z clampem
  • Pad toma 8,5″ z clampem
  • Pad floor toma 9″ z clampem i wysięgnikiem z drążkiem typu L
  • Statyw do tomów
  • nr produktu:TTK5S

*Statyw do hi-hatu, stojak na werbel, statywy na talerze, pedał stopy i talerze nie są uwzględnione w zestawie.

3. Produkt i brzmienie

Poniżej opiszemy każdy z elementów testowanego zestawu, ale na wstępnie chcemy opisać testowaną perkusję jako całość. Użytkownik otrzymuje bardzo ciekawą alternatywę do cichego grania i ćwiczenia od sprawdzonych już rozwiązań w postaci padów ćwiczebnych, czy perkusji elektronicznych. Tutaj mamy do czynienia z zestawem, który oprócz tego, że cicho gra, to jeszcze bardzo dobrze imituje “prawdziwą” perkusję. Pad werbla za sprawą opatentowanego systemu, świetnie imituje feeling grania ze sprężynami. Można spokojnie grać wszelkiego rodzaju buzz rolle, duszki, a nawet tremolo. Można go również stroić. Bardzo nam przypadł do gustu pad bębna basowego. Świetne odczucie podczas gry, bardzo stabilny i solidnie wykonany. Naszym zdaniem idealny pad do ćwiczenia dla ekstremalnych perkusistów (podwójna stopa). Tomy, z racji różnicy w rozmiarach, brzmią w interwałach i ma się wrażenie gry prawdziwych melodii podczas grania przejść perkusyjnych. To wszystko sprawia właśnie, że zestaw możemy nazwać zestawem perkusyjnym do cichego grania, a nie zestawem padów ćwiczebnych. Dodajmy do tego załączone do zestawu clampy i statyw na tomy i jesteśmy w niebie perkusyjnym!

Pad bębna basowego: sześciocalowy pad o zwartej i masywnej konstrukcji. Zastosowanie specjalnej ramy umożliwia dostosowanie wysokości pada do każdego pedału stopy. Pad zawiera również mocowanie do stopy. Regulacja kąta ramy pozwala pedałowi bębna basowego całkowicie przylegać do podłogi, zapewniając super solidne połączenie pomiędzy pedałem a ramą. Powierzchnia w którą uderza bijak jest zbudowana z wielu warstw materiału piankowego, zapewniających solidne uderzenie z lekkim „ogonem”. Z tyłu obudowy pada bębna basowego znajduje się 10 otworów wentylacyjnych, które rozpraszają powietrze przy uderzeniu bijaka. Zapewnia to doskonałą dynamikę i słyszalną symulację brzmienia bębna basowego w każdym tempie grania. Można dostosować pad do długości bijaka w górę/w dół o 20 mm. Pad dobrze się zakotwicza, dzięki szerokiej i wydłużonej dwunożnej podstawie oraz regulowanym kolcom, które eliminują „pełzanie” bębna basowego na powierzchniach wyłożonych wykładziną.

Pad werbla: dziesięciocalowy pad werbla z podwójnym naciągiem siateczkowym. TAMA wykorzystała wielowarstwową konstrukcję, aby wyprodukować pad pełny niuansów brzmieniowych. Ciężka i wytrzymała stalowa płyta nośna w połączeniu z twardą żywiczną podstawą w kształcie dysku, zapewnia wyjątkowo solidny fundament i wrażenie naturalności gry na werblu. Wewnętrzne „gniazdo” z żywicy zawiera dwa różne materiały piankowe: o mniejszej i o twardszej gęstości. Taka konstrukcja zapewnia sprężyste, a jednocześnie mocne odbicie pałki. Mamy czasami wrażenie (zwłaszcza w wysokim stroju) grania na werblu z naciagiem kevlarowym. Dwuwarstwowa powierzchnia uderzająca naciągu siatkowego jest połączona z obudową padu za pomocą sześciu śrub, które dostrajają naciąg perkusyjny od niskiego do średniego wysokiego tonu. Nawet buzz rolle na zewnętrznej krawędzi mają większą sprężystość niż te, które są grane na środku pada. Pomiędzy wewnętrznymi materiałami piankowymi a płytą aluminiową znajduje się ponad 100 kulek ze stali nierdzewnej. Te stalowe kulki wytwarzają czysty, staccato brzęczący dźwięk werbla i uderzają w aluminiową płytę w dynamiczny sposób – mocniejsze uderzenia powodują więcej sprężyn werbla, podczas gdy delikatniejsze uderzenia mają mniej tego specyficznego brzmienia. Ta natychmiastowa reakcja, wraz z czułą dynamiczną artykulacją, zapewnia bardzo dokładne „sprzężenie zwrotne” na subtelne zmiany dynamiki i prędkości pałeczki perkusyjnej. Należy jeszcze zwrócić uwagę na obręcz werbla, która świetnie stymuluje uderzenia typu rimshot, granie o tzw. ramkę. Obudowa pada ma również za zadanie eliminować niepotrzebne drgania, które bardzo często powodują przy dłuższych sesjach treningowych, przenoszenie ich na nasze ręce, co powoduje szybsze zmęczenie całego organizmu.

Pady tomów: Trzy rozmiary od 8 do 9 cali generują tonalność podczas gry. Powierzchnia padów jest dwuwarstwowa z gumy piankowej o umiarkowanie miękkiej reakcji na uderzenie. Bębny mocuje się do ramy za pomocą sprawdzonych mocowań TAMA. System kulkowy Omni z przekładnią zębatkową umożliwia precyzyjną regulację kąta obrotu. Elastyczne pozycjonowanie floor toma osiąga się dzięki zaciskowi wielofunkcyjnemu z długim (30 cm) ramieniem.

Hardware: W komplecie otrzymujemy trzy clampy kulkowe, w tym jeden z dodatkowym ramieniem dla pozycjonowania floor toma. Wszystkie trzy tomy zawieszamy na chromowanym trójnożnym statywie.

Podsumowanie: Naszym zdaniem jest to bardzo ciekawy zestaw perkusyjny do cichego grania, który bardzo dobrze imituje tradycyjną perkusję. Gra na tym zestawie nie nuży, tak jak to bywa często w przypadku ćwiczenia na padach. Dodatkowo taki zestaw wyposażony w talerze do cichego grania staje się w pełni instrumentem, który emituje dźwięki o niskiej głośności, ale ze wszystkimi niuansami perkusji akustycznej. Cena nie jest niska i oscyluje w okolicach 600 euro, ale biorąc pod uwagę, że otrzymujemy 5 profesjonalnych padów i 3 clampy oraz statyw, to nie wydaje nam się, aby suma za ten zestaw była wygórowana. Jedyna rzecz, która nie jest dla nas jasna, to zamienne naciągi do padów tomów. Nie wiemy, czy producent przewiduje ich wymianę i jaki jest okres optymalny ich grywalności. Znaleźliśmy spis części zamiennych, gdzie wyszczególniona jest jako część zamienna membrana do tego pada symbol TTHT8A1. Niestety nie znaleźliśmy ceny i oferty na ten produkt w sieci.

Oto punktacja:

Wygląd: 10

 

Brzmienie: 10

 

Innowacyjność:10

 

Cena: 10

 

Jakość wykonania: 10

 

RAZEM: 50

 

 

Minusy – brak

 

Pomiędzy – brak oferty na części zamienne

 

Plusy – tonalność zestawu, bardzo dobry pad do stopy i ciekawy system imitujący sprężyny w padzie werbla oraz możliwość jego strojenia.

Ocena całościowa: 5

Już teraz zapraszamy do obejrzenia wideo testu, w którym usłyszycie i zobaczycie zestaw Tama True Touch Training Kit.