Na przełomie wiosny i lata zamknęliśmy się w poznańskim Perlazza Studio, gdzie pod okiem znanego muzyka, nagradzanego producenta i realizatora, a także (a dla nas przede wszystkim) maniaka bębnów, Przemysława „Perły” Wejmanna, przetestowaliśmy kilka zestawów perkusyjnych i werbli z oferty firmy MW-Vintage, która (jak sama nazwa wskazuje) specjalizuje się w handlu sprzętem vintage i jest prowadzona przez Mateusza Wysockiego, którego niejedna Bębniarka i niejeden Bębniarz zna wieloletniej pracy w poznańskim sklepie Avant Drum Shop. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk.
Max Psuja, jako absolutny maniak wintydżu, były pracownik “Avanta” i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta „ostukującego” sprzęt. Uczynił to zresztą z wielką ochotą.
Wyniki naszych testów systematycznie publikujemy od kilku miesięcy. Dziś pora na…
Zestaw perkusyjny Gretsch Stop Sign Drop G “Grand Prix” z lat 80.
1. Produkt
Gretsch to istniejąca od 1883 r. amerykańska marka będąca ikoną w branży perkusyjnej. Tej nazwy nie trzeba przedstawiać żadnemu maniakowi bębnów na świecie. Testowany przez nas zestaw posiada tabliczki znamionowe w kształcie amerykańskich znaków STOP (stąd określenie stop sign) z literą “G” wyciągniętą w dół, poniżej linii liter logo (stąd przydomek Drop G). Kadła firmy Jasper są wykonane z 6-warstwowej sklejki będącej połączeniem klonu północnoamerykańskiego z australijskim eukaliptusem (gumwood), a ich lakierowane wykończenie jest określane jako Rosewood. Wymiary korpusów to 12″ x 8″, 13″ x 9″, 16” x 16”, 22″ x 14″. Mateusz Wysocki szacuje datę produkcji na wczesne lata 80.
2. Specyfikacja zestawu:
- producent: Gretsch
- rok produkcji: początek lat 90.
- materiał: klon północnoamerykański/gumwood
- konfiguracja: tzw. “Grand Prix” – centralka 22″ x 14″ (dziurawiona), tomy 12″ x 8″, 12″ x 9″, 16” x 16”
- korpusy: Jasper
- wykończenie: lakier
- kolor: Rosewood
- w zestawie podwójny tom holder do tomów oraz nogi do floor toma
3. Przebieg testu i brzmienie
Podczas testu zestawu Gretsch Stop Sign Drop G “Grand Prix” wykorzystaliśmy werbel Gretsch 4153 Jasper 14″ x 6,5″, talerze Impression Cymbals oraz naciągi Aquarian (Response 2 Coated na tomach, Remo Ambassador na werblu i Super Kick I Coated na centrali).
Max zaprezentował najpierw brzmienie tomów i centralki wydobyte pojedynczymi uderzeniami na różnych poziomach dynamiki, następnie centralki w połączeniu z tomami, by po jakimś czasie dodać werbel. Całość została zakończona figurami rytmicznymi z użyciem wszystkich elementów zestawu oraz wykonaniem groove’u.
Mamy tutaj do czynienia z bębnami o wspaniałym, “greczowym” brzmieniu w typie modern vintage. Tomy brzmią śpiewnie, ciepło i z głębią (bez względu na rozmiar) i sprawdzą się zarówno w graniu rockowym (floor tom ma potężny atak i odpowiednią ilością dołu), jak i w jazzie. Z racji głębokości, centralka jest chyba najbardziej wintydżowym elementem zestawu. Ogólnie należy powiedzieć, że ten zestaw to absolutne cudo, które sprawdzi się tak w studio jak i na scenie.
Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja: “Dźwięczne tomy, zrównoważone wysokie i niskie częstotliwości. Centralka też odzywa się bardzo nisko, można wyczuć delikatnie kartonowe brzmienie. Fajnie mogła by zabrzmieć przy użyciu miękkiego filcowego bijaka. Sam wolę bębny starsze, ale te bardzo mi się podobają. Całość miksuje się bardzo przyjemnie.”
Bębny można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tym adresem: http://mw-vintage.pl/gretsch-stop-sign-drop-g-grand-prix-22-12-13-16/
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny Gretsch Stop Sign Drop G w konfiguracji “Grand Prix” (22″, 12″, 13″, 16″) przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!