Na przełomie wiosny i lata zamknęliśmy się w poznańskim Perlazza Studio, gdzie pod okiem znanego muzyka, nagradzanego producenta i realizatora, a także (a dla nas przede wszystkim) maniaka bębnów, Przemysława „Perły” Wejmanna, przetestowaliśmy kilka zestawów perkusyjnych i werbli z oferty firmy MW-Vintage, która (jak sama nazwa wskazuje) specjalizuje się w handlu sprzętem vintage i jest prowadzona przez Mateusza Wysockiego, którego niejedna Bębniarka i niejeden Bębniarz zna wieloletniej pracy w poznańskim sklepie Avant Drum Shop. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk.
Max Psuja, jako absolutny maniak wintydżu, były pracownik “Avanta” i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta „ostukującego” sprzęt. Uczynił to zresztą z wielką ochotą.
Wyniki naszych testów systematycznie publikujemy od kilku miesięcy. Dziś pora na…
Zestaw perkusyjny Ludwig Super Classic z 1966 r.
1. Produkt
Ludwig to istniejąca od 1900 r. amerykańska marka będąca ikoną w branży perkusyjnej. Tej nazwy nie trzeba przedstawiać żadnemu maniakowi bębnów na świecie. Kadła są wykonane z 3-warstwowej sklejki będącej połączeniem mahoniu z topolą (ułożenie: mahoń/topola/mahoń), a ich zewnętrzne wykończenie to naturalny fornir orzechowy pokryty lakierem poliuretanowym. Wszystkie tabliczki znamionowe to mosiężne repliki powtarzające oryginalne numery tego zestawu. Wymiary korpusów to 12″ x 8″, 16″ x 16″, 20″ x 14″. Mateusz Wysocki określa datę produkcji na rok 1966. Z perkusji została zdjęta okleina, zaklejono otwory po gnieździe tom holdera, szynie toma 12″ i gniazdach nóg centrali, a środek odmalowano od nowa na biało. Bęben basowy posiada klonowe pierścienie typu solid.
2. Specyfikacja zestawu:
- producent: Ludwig
- rok produkcji: 1966
- materiał: mahoń, topola
- konfiguracja: centralka 20″ x 14″, tomy 12″ x 8″, 16” x 16”
- wykończenie: lakier
- kolor: orzech
- w zestawie nowy holder kulowy z clampem do toma 12″ oraz nowe nogi do floortoma
3. Przebieg testu i brzmienie
Podczas testu zestawu Ludwig Super Classic z 1966 r. wykorzystaliśmy werbel Le Soprano New Vintage Maple 14″ x 5″, talerze Impression Cymbals oraz naciągi Aquarian (Response 2 Coated na tomach, Remo Ambassador na werblu i Super Kick I Coated na centrali).
Max zaprezentował najpierw brzmienie tomów i centralki wydobyte pojedynczymi uderzeniami na różnych poziomach dynamiki, następnie centralki w połączeniu z tomami, by po jakimś czasie dodać werbel. Całość została zakończona figurami rytmicznymi z użyciem wszystkich elementów zestawu oraz wykonaniem groove’u.
Mamy tutaj do czynienia z bębnami o klasycznie ludwigowej, nawet lekko “kartonowej” charakterystyce brzmienia. Słychać, że jest to instrument z innej epoki, ale wielbicieli tego typu gratów nie brakuje. Do tego nie od dziś powstają współczesne zespoły hołdujące brzmieniom vintage i ten zestaw będzie dla perkusistów w tego kręgu jak znalazł. Tomy są ciepłe, nie mają przesadnie dużo dołu, a centralkę można opisać jako “collinsowską” (pamiętajmy, że Phil Collins w młodości grał na Ludwigach).
Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja: “Klasyczne brzmienie które uwielbiam: ciepłe, okrągłe, stosunkowo ciemne, ale z wyraźnym atakiem. Egzemplarz bardzo przyjemny we współpracy, łatwo dał się nastroić i, jak słychać, bardzo ładnie brzmi w warunkach studyjnych. Jestem pod wrażeniem.”
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębnyLudwig Super Classic z 1966 r. w konfiguracji 20″, 12″, 16″ przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!