Latem 2019 r. wybraliśmy się do siedziby firmy MW-Vintage, która jest znana polskim maniakom perkusji nie tylko z publikacji beatit.tv, ale także może się pochwalić coraz bogatszą ofertą bębnów nieco starszej daty. W piękny i słoneczny dzień prowadzący firmę Mateusz Wysocki udostępnił nam swój show room, gdzie rozstawiliśmy kilka zestawów vintage’owych do tzw. “ostukania”. Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który, jako maniak wintydżu, były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.
Testujemy zestaw perkusyjny Remo Mondo
1. Produkt
Remo Mondo to w tej chwili przede wszystkim linia djembe wykonanych z materiału o nazwie acousticon (uzyskiwany ze sprasowanych pod dużym ciśnieniem, bardzo cienkich warstw drewna i włókna) i wyposażonych w specjalne naciągi Skyndeep. Są to profesjonalne instrumenty z najwyższej półka perkusjonaliów Remo. Jednak jeszcze mniej więcej w połowie lat dwutysięcznych ten wytwórca membran miał w swojej ofercie także zestawy perkusyjne w różnych konfiguracjach oraz werble, w których wykorzystywano rozwiązania pochodzące właśnie z serii Mondo. Według Mateusza Wysockiego testowany zestaw pochodzi z końca lat 90. Instrument wyprodukowano w USA. Nazwa wykończenia to Natural Satin.
2. Podstawowa specyfikacja zestawu:
- producent: Remo
- model: Mondo
- konfiguracja: 10” x 9”, 12″ x 10″, 14″ x 14″, 20″ x 18″
- materiał: acousticon
- naciągi: Mondo (górne na tomach), Remo Fiberskyn Diplomat (rezonansowe na tomach), odwrotnie na bębnie basowym
- wykończenie: Natural Satin
- przybliżony rok produkcji: 1999
3. Podstawowa specyfikacja werbla:
- producent: Remo
- model: Mondo
- rozmiar: 14” x 7,5” (korpus + naciąg)
- materiał: acousticon
- obręcze: conga style, strojenie na 8 śrub
- maszynka: zatrzask + regulowany buttend
- okucia: Remo Quick Release (zatrzaskowe, można szybko zmienić naciąg)
- sprężyny: German Brass 20 zwojów
- membrany: Remo Fiberskyn (góra), Remo Ambassador (dół)
- kolor: Natural Satin
4. Przebieg testu i brzmienie
Podczas testu zestawu Remo Mondo wykorzystaliśmy także talerze Impression Cymbals: hi hat Leon Collection 15″, crash Hollister 17″ oraz ride Leon Collection 22″.
Max zaprezentował najpierw brzmienie bębna basowego, następnie zagrał rytm rękami, malletami, pałkami, by wreszcie użyć całego zestawu wraz z talerzami.
Zestaw Remo Mondo to doskonały instrument dla wszystkich perkusistów poruszających się w stylistyce etno/muzyka świata, a także tych dających występy akustyczne. Brzmienie naciągów Mondo w połączeniu z korpusami z acousticonu jest okrągłe, ciepłe, bardzo naturalne i iście etniczne, bez względu na to, czy gra się rękami, malletami, czy pałkami. W tym ostatnim przypadku zalecamy ostrożność, ponieważ próba “schłostania” naciągów Mondo może zakończyć się ich uszkodzeniem. Szczególną uwagę zwraca brzmienie centralki, które zaskakuje głębią i soczystością oraz daje spore możliwości dynamiczne.
Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja: “Gra na tym zestawie wraz z werblem była czystą przyjemnością. Bębny od razu zapraszały do odkrywania, improwizacji. Niesamowicie czułe i ciepłe brzmienie, korpusy bardzo wrażliwe na różne rodzaje ekspresji, świetne do grania rękoma, rodsami, miotłami jak i zwykłymi pałkami.”
Zestaw oraz werbel można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tymi adresami:
https://mw-vintage.pl/remo-perkusja-mondo-20-10-12-14/
https://mw-vintage.pl/remo-mondo-snare-14-x-75/
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby zestaw Remo Mondo przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja z siedziby MW-Vintage!