W ubiegłym roku zamknęliśmy się poznańskim Perlazza Studio, gdzie pod okiem znanego muzyka, nagradzanego producenta i realizatora Przemysława „Perły” Wejmanna, przetestowaliśmy kilka zestawów perkusyjnych i werbli z oferty firmy MW-Vintage, która (jak sama nazwa wskazuje) specjalizuje się w handlu sprzętem vintage i jest prowadzona przez Mateusza Wysockiego, którego niejedna Bębniarka i niejeden Bębniarz zna wieloletniej pracy w poznańskim sklepie Avant Drum Shop. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk.
Max Psuja, jako maniak wintydżu, były pracownik “Avanta” i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta „ostukującego” sprzęt. Uczynił to zresztą z wielką ochotą.
Testujemy zestaw perkusyjny TAMA Artstar II
1. Podstawowa specyfikacja produktu:
- producent: TAMA
- model: Artstar II
- rok produkcji: koniec lat 80
- materiał: sklejka klonowa – Canadian Rock Maple
- konfiguracja: BD 22” x 16″; TT 10″ x 10″; TT 12” x 11″; TT 13” x 12”; TT 14″ x 13″; FT 16″ x 16”
- wykończenie: lakier
- kolor: Piano White
2. Przebieg testu i brzmienie
Podczas testu zestawu TAMA Artstar II wykorzystaliśmy werbel Majestic Brass 14″ x 10″ , talerze Impression Cymbals oraz naciągi Aquarian.
Max zaprezentował najpierw brzmienie każdego z tomów wydobyte pojedynczymi uderzeniami na różnych poziomach dynamiki, następnie podobnie postąpił z centralką, aby zakończyć figurami rytmicznymi z użyciem wszystkich elementów zestawu oraz wykonaniem groove’u.
Te bębny to prawdziwe klasyczne bębny do metalu. Setki, jeśli nie tysiące, albumów metalowych zostało nagranych właśnie na takim instrumencie. Swego czas grał na nich jeden z najbardziej kontrowersyjnych perkusistów świata – Lars Ulrich. Mamy tu do czynienia z instrumentem, którego charakterystyka brzmienia sprawia, że słychać, iż jest to instrument z innej epoki.
TAMA Arstar II charakteryzuje się ciepłym i dosyć ciemnym brzmieniem tomów i centralki. Bęben basowy posiada dużo dołu i ciekawie brzmiący klik. Tomy mimo swoich ogromnych rozmiarów brzmią dosyć płytko i ostro, choć nie brak im mięsistego dołu. Rozmiary korpusów sprawiają, że nawet gość, który ma 2 metry wygląda za tym zestawem jak 10 latek. 🙂 Instrument stworzony do studia i rockowych koncertów!
Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny TAMA Artstar II w konfiguracji 22″, 10″, 12″, 13″, 14″, 16″ przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!