> > > Warsztaty Double Killer Drum – relacja Beatit

Ostatni okres naszej działaności był bardzo intensywny i niektóre sprawozdania z imprez perkusyjnych musiały poczekać na ich realizację. Dlatego dopiero teraz oddajemy w Wasze ręce naszą relację z warsztatów Double Killer Drum, w trzech możliwych odsłonach, w postaci: tekstu, zdjęć i materiału wideo.

Szkoła muzyczna Tony z Wrocławia to prężnie działająca prywatna placówka, która organizuje cyklicznie ciekawe imprezy perkusyjne o charakterze edukacyjnym. Za każdym razem nasz portal bierze czynny udział w promocji tych wydarzeń, a tuż przed pandemią byliśmy nawet osobiście w szkole i przeprowadziliśmy nasze autorskie warsztaty w ramach Dzień z bębniarzem #3 

Teraz nie mogło być inaczej, gdy dowiedzieliśmy się, że wrocławska ekipa ma zamiar zorganizować dwudniowe warsztaty perkusyjne z cyklu Killer Drum. Zapakowaliśmy sprzęt do samochodu i udaliśmy się do Wrocławia na dwa dni intensywnego grania.

Double Killer Drum odbył się w dniach 11-12 maja 2024 roku w siedzibie szkoły Tony przy ul. Orląt Lwowskich 20c we Wrocławiu. Oprócz stałej kadry wykładowców tj. Kuby Regulskiego, Michała Lange i Darka Kaliszuka, organizator zaprosił Michała Bryndala, perkusistę współpracującego z zespołem VooVoo. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ Michał okazał się bardzo dobrym mówcą i z bardzo dużym zainteresowaniem słuchało się jego wykładu podczas drugiego dnia warsztatów.

Dobrze, a teraz przejdźmy do szczegółów.

1. Frekwencja

Tutaj trochę nas rozczarowała ilość uczestników. Biorąc pod uwagę 4 edukatorów i bardzo obszerny program, to naszym zdaniem 9 osób na każdy dzień, to zdecydowanie za mało. Trudno nam zgadnąć, co było przyczyną niskiej frekwencji. Wrocław to przecież 2-3 miasto, co do wielkości obecnie w Polsce. Szkoła Tony znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji….hmmm. Jedno jest pewne, że uczestnicy na pewno na tym skorzystali. Było więcej przestrzeni do zadawania pytań, wsparcia edukatorów dla każdego uczestnika warsztaów i więcej pizzy dla każdego 🙂

2. Program

Nie można było się nudzić. Już od pierwszych minut Panowie Kuba Regulski i Dariusz Kaliszuk zaczęli rozprawiać się z umiejętnym trzymaniem pałek i ich wykorzystaniem w graniu na zestawie. Niby proste rzeczy, ale okazało się że tzw. “przegląd” w tej materii zalecany jest dla każdego, bez względu na stopień zaawansowania w grze. Warto poćwiczyć wielokrotne uderzenia z jednej ręki, kontrolę nad nimi i koordynację. Tak na prawdę wszystko co gramy składa się z pojedynczych, podwójnych, potrójnych i poczwórnych uderzeń.

Po przerwie, gdzie każdy mógł do syta najeść się ogromną pizzą, do zajęć zaprosił kolejny edukator – Michał Lange. Michał przygotował bardzo ciekawe ćwiczenia koordynacyjne, które obejmowały wszystkie cztery kończyny. Należy tutaj podkreślić, że każdy z uczestników wyposażony był w stanowisko zawierające: pad werblowy, pad stopy z mechanizmem i hithat z wygłuszonymi talerzami. Takie przygotowanie miejsca pracy gwarantowało przeprowadzenie zajęć wzorowo. Michał Lange świetnie nawiązuje kontakt z uczniami. Ewidentnie widać, że na codzień zajmuje się edukacją.

Pierwszy dzień warto posumować ilością godzin spędzonych przez uczestników przy zestawach ćwiczebnych. Policzyliśmy i wyszło nam 8 bitych godzin grania. Należy dodać, że każdy z uczestników mógł swobodnie zadawać pytania w trakcie warsztatów. Często też edukatorzy schodzili do uczniów i pokazywali indywidualnie ćwiczenia lub korygowali chwyt, nieprawidłowe siedzenie, czy uderzanie.

Organizator po zakończeniu warsztatów w planach zawarł speech Macieja Nowaka z magazynu Perkusista. Niestety nie udało nam się zostać na tym wystąpieniu.

Drugi dzień zapowiadał się również bardzo ciekawie.  W sobotę warsztaty rozpoczął Kuba Regulski, na stałe związany ze szkołą Tony edukator grający w zespole Hurt. Kuba wziął na warsztaty ćwiczenia z zakresu niezależności na zestawie perkusyjnym. Dużo było grania z ostinato w kontrze z różnymi podziałami szesnastkowymi. Bardzo fajne łamigłówki, naszym zdaniem raczej dla osób bardziej zaawansowanych w grze na perkusji.

Po przerwie na kolejną ogromną pizzę, na scenę wszedł zaproszony gość, czyli Michał Bryndal. Od pierwszego słowa zgromadzeni uczestnicy jak zahipnotyzowani zaczęli słuchać Michała. Sami jesteśmy pod dużym wrażeniem jego umiejętności przykuwania uwagi uczniów. Michał operował bardzo swobodną wypowiedzią, ale niepozbawioną merytorycznych zagadnień, na jakie zwracał uwagę podczas swoich warsztatów. Kreacja, niezależność, indywidualizm, zadawanie sobie pytań, szukanie własnej drogi i wiele, wiele innych zagadnień poruszono tego dnia w sali szkoły muzycznej Tony.

I znowu mamy prawie 8 godzin obcowania z instrumentem, chłonięcia wiedzy i poszerzania horyzontów. Dla nas bomba i jesteśmy pewni, że każdy z uczestników wyszedł z tych warsztatów zadowolony.

3.  Przekaz przez internet – streaming wydarzenia

Przede wszystkim należą się brawa za taką inicjatywę. To niecodzienne wydarzenie na rynku perkusyjnym w Polsce. Każdy mógł, wykupując dostęp, oglądać całość warsztatów w opcji streamingu na żywo. Szkoła zapewniła kilka kamer. Dostępny był przekaz wideo z dźwiękiem i materiałami dydaktycznymi. Ujęcia kamer były skierowane na całość sylwetki prowadzącego warsztaty i również na aparat gry (nogi i ręce). Niestety nie jesteśmy w stanie zweryfikować końcowej jakości przekazu, ale z tego co widzieliśmy na miejscu, to jesteśmy pewni, że był on na bardzo dobrym poziomie.

4. Warunki w szkole

Szkoła ma naszym zdaniem idealne warunki do przeprowadzania takich imprez. Dobra lokalizacja z parkingiem i ciągami komunikacyjnymi. W szkole wszystkie niezbędne rzeczy: kuchnia, 2 toalety, kilkanaście salek, duża sala ze sceną, nagłośnieniem i światłami, internet, napoje, pizza!!!!!……świat!

Podsumowując dajemy tej imprezie 5TOP. Jedyna rzecz na minus, to niska frekwencja. Warto się zastanowić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. My mamy nadzieje, że kolejne wydarzenia w szkole Tony spowodują wzrost zainteresowania osób, które chcą rozwijać swoje umiejętność w grze na zestawie perkusyjnym, czego serdecznie życzymy organizatorom.

Poniżej oddajemy Wam naszą relację w formie wideo z wypowiedziami edukatorów, którzy prowadzili warsztaty podczas tego wydarzenia.