Yamaha to jedna z najpoważniejszych marek na rynku instrumentów muzycznych (i nie tylko), a także na rynku najbardziej nas interesującym, czyli tym perkusyjnym. Ponieważ firma całkiem niedawno obchodziła pięćdziesięciolecie swojej obecności w świecie perkusji, pomyśleliśmy, że warto byłoby przedstawić sylwetki tych spośród jej endorserów, którzy odcisnęli swoje piętno w historii muzyki, a także przyczynili się do wzbogacenia słownika sztuki perkusyjnej. Bohaterem tego tekstu jest Andy Newmark, który może nie wyrobił sobie nazwiska wśród polskich maniaków perkusji, ale grał w swojej bogatej, blisko pięćdziesięcioletniej karierze z największymi rocka i muzyki pop.
Andrew Newmark urodził się 14 lipca 1950 r. w Port Chester w stanie Nowy Jork (USA), a wychowywał w pobliskim miasteczku Mamaroneck. Jego matka pochodziła z Bermudów, a ojciec (Charles W. Newmark) pracował w Prokuraturze Okręgowej Miasta Nowy Jork jako podwładny prokuratora Thomasa E. Dewey’a, który wsławił się walką ze zorganizowaną przestępczością w latach 30. i 40 ubiegłego stulecia, a następnie był gubernatorem stanu Nowy Jork i kandydatem partii republikańskiej w wyborach prezydenckich.
Mały Andy zainteresował się perkusją w wieku 9 lat i w ciągu następnych 6 lat potrafił na tyle podciągnąć swoje umiejętności, że jako piętnastolatek grał już płatne występy. Mając 16 lat przeniósł się na Bermudy, gdzie współpracował z pierwszym poważniejszym zespołem – Bermuda Jam.
Pierwsze poważne zawodowo wydarzenie na drodze naszego bohatera miało miejsce w 1971 r., kiedy pojawił się na płycie “Anticipation” młodej wówczas i dopiero dobrze się zapowiadającej wokalistki Carly Simon (która dziś w Stanach jest legendą ze złotymi i platynowymi płytami oraz Oskarem na koncie). Zagrał także na rok późniejszej “No Secrets” która dotarła do pierwszego miejsca listy magazynu Billboard, podobnie jak wykrojony z niej singiel “You’re So Vain“. Piosenka ta weszła do kanonu amerykańskiej muzyki popularnej.
Od tego momentu kariera naszego bohatera nabrała rozpędu i w 1973 r. znalazł się on w składzie legendarnego funkowego zespołu Sly and the The Family Stone. Newmark został polecony na przesłuchanie przez gitarzystę Huey’a McCrackena, który jednak zarekomendował także Steve’a Gadda i Ricka Marottę (kolejni mistrzowie ze stajni Yamahy). Po przybyciu na miejsce Newmark zagadnął do ochroniarzy: “Cześć, jestem Andy. Słyszałem, że Sly potrzebuje bębniarza i przyszedłem się z nim spotkać.” Został wpuszczony przez ochroniarzy do sypialni śpiącego na łóżku wodnym Sly’a, który nie wiedział, z kim rozmawia. Zapytał tylko: “Jesteś funky?“. Andy wiedział, że nie ma wiele czasu na to, by zrobić dobre wrażenie. Sly poprosił go o zagranie najbardziej funkowego beatu, jaki tylko potrafi na zestawie złożonym z padów ćwiczebnych i taniutkich blach. Beat okazał się na tyle dobry, że Sly Stone (który został już wówczas okrzyknięty nowym Jamesem Brownem i szykował się do zrewolucjonizowania amerykańskiej muzyki tanecznej) zechciał mieć tego perkusistę w swoim składzie. Andy Newmark nagrał z grupą album “Fresh” (1973) i występował z nią przez dwa lata.
Dzięki tym osiągnięciom w latach 70. uzyskał już status jednego z najbardziej wziętych perkusistów sesyjnych. Wziął wtedy udział w sesjach do przełomowego albumu “Dream Weaver” Gary Wrighta (drugim perkusistą podczas tej sesji był legendarny Jim Keltner, z którym Newmark nieraz jeszcze będzie dzielił się obowiązkami), wrócił do pracy z Carly Simon, a także sukcesywnie zaczął pojawiać się w studio i na koncertach takich gwiazd jak: John Lennon, Cat Stevens, Joe Walsh, B.B. King, Eric Clapton, David Bowie, Roxy Music, Bryan Ferry, Dan Fogelberg, George Harrison, Rickie Lee Jones, Randy Newman, Pink Floyd, Roger Waters, David Gilmour, Keith Richards, Rod Stewart, Ronnie Wood, Roxy Music, ABC, Elkie Brooks, Carole King, Sting, Steve Winwood, Nils Lofgren, Michael Brecker, Randy Brecker, David Sanborn czy George Benson.
Słyszeliście przeboje Johna Lennona “Woman“, “(Just Like) Starting Over“? A Roxy Music “More Than This” i “Avalon“? Jeśli tak, to wiecie, o co chodzi, a jeśli nie, to posłuchajcie. To wszystko Andy Newmark…
Andy Newmark współpracuje z firmą Yamaha od 1978 r.
Vik
Źródła: Oficjalna strona Yamaha Drums, Drummerworld, Modern Drummer, Wikipedia, YouTube.
Share