W jaki sposób gra na perkusji pomaga dzieciom, u których zdiagnozowano autyzm?
Czy w dzieciństwie mieliście problemy z koncentracją podczas odrabiania lekcji? Wychodzi na to, że wygrał ten, kto zabrał się do nauki gry na zestawie perkusyjnym.
Na Uniwersytecie Chichester w Anglii przeprowadzono badania, które wykazały, że 10 tygodni gry na zestawie perkusyjnym poprawiło bystrość umysłu, zręczność manualną, wyczucie rytmu oraz zdolność do skupienia i utrzymania uwagi u dzieci z autyzmem.
Szef zespołu badawczego Dr Marcus Smith, wykładowca z dziedziny sportu i fizjologii wysiłku fizycznego na Uniwersytecie Chichester, powiedział: “To unikalny i warty odnotowania projekt badawczy, który wykazał pozytywny wpływ ćwiczenia gry na perkusji na zdrowie i dobrostan uczniów. Granie rocka na perkusji okazało się skuteczną terapią dla osób cierpiących na zaburzenia pracy mózgu, takie jak autyzm.”
Istnieje wiele rodzajów zaburzeń pracy mózgu, w tym autyzm i ADHD. Łączy się je z zaburzeniem dotyczącym czasu reakcji mózgu na bodźce oraz komunikowania się z otoczeniem. Wielu edukatorów muzycznych jest w stanie przytoczyć przykłady na to, że ich uczniowie z autyzmem lub ADHD nie tylko wciągnęli się w naukę muzyki, ale zaczęli się dzięki niej rozwijać. Obecnie naukowcy starają się dojść do przyczyn tego zjawiska.
Uczniowie zostali poddani 5-tygodniowemu programowi składającemu się z dwóch 30-minutowych lekcji gry na perkusji w tygodniu. Następnie dokonano porównania z podobną grupą uczniów, którzy nie brali udziału w lekcjach gry na perkusji. U dzieci należących do pierwszej grupy stwierdzono pozytywne zmiany społeczne i behawioralne, a także znaczącą poprawę zdolności koncentracji i utrzymania uwagi. To odkrycie jest szczególnie interesujące biorąc pod uwagę stosunkowo krótki okres terapii.
Dr Smith kontynuuje: “Z grą na perkusji wiąże się unikalne połączenie aktywności fizycznej, koordynacji i muzykalności. Jak wiadomo, wszystkie one są korzystne dla dobrostanu człowieka. To było niesamowite doświadczenie móc obserwować jak te dzieci rozkwitają i rozwijają się pod wpływem tego wyzwania.”
Dr Marcus Smith jest związany z Uniwersytetem Chichester od 1984 r. Jako doradca do spraw fizjologii sportu wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1988 i 1992 r., kwalifikacjach do dwóch kolejnych, Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej, mistrzostwach świata i Europy juniorów i seniorów w lekkiej atletyce, a także jest konsultantem Związku Boksu Amatorskiego Wlk. Brytanii.
Dr Smith współpracuje także z Clemem Burke – perkusistą zespołu Blondie. Przedmiotem tej pracy jest fizjologia związana z grą na perkusji, a jej owocem stało się zawiązanie zespołu Clem Burke Drumming Project.
Źródła: https://biggerbetterbrains.com/, https://www.chi.ac.uk/